Potřebu zdravotnických pomůcek může EU dle Komise pokrýt jen z desetiny

© Shutterstock

Z interního dokumentu Evropské komise vyplývá, že Unie dokáže v koronavirové krizi tradičními dodavatelskými kanály pokrýt jen asi deset procent poptávky po ochranných zdravotnických pomůckách a po zařízeních typu ventilátorů. Do dokumentu nahlédla agentura Reuters.

„Dostupnost a dodávky osobních ochranných prostředků a jiných zdravotnických potřeb, zejména ventilátorů, napříč Evropou budí obavy,“ uvádí Komise. Většina států EU má podle jejího zjištění omezené zásoby a omezenou kapacitu pro zvýšení produkce.

Na výrobu roušek a ochranného oblečení se tak operativně přeorientovávají výrobci jiných druhů zboží. V pondělí začal přeměňovat jednu ze svých továren v Číně na výrobu dýchacích masek italsko-americký výrobce automobilů Fiat. Měsíčně jich chce vyrábět asi jeden milion. S výrobou ventilátorů chtějí pomoct například i americké automobilky General Motors, Ford a Tesla.

Koronavirus ohrožuje Evropu. Jak EU bojuje s pandemií?

Pomalá a nedostatečně koordinovaná. Právě taková je podle české vlády odpověď Evropské unie na šířící se nákazu novým koronavirem. Je to skutečně tak? Server EURACTIV.cz připravil aktualizovaný přehled opatření, které EU v boji proti nebezpečnému onemocnění přijala.

Kritický nedostatek ochranných prostředků podle dokumentu komise dále zhoršují omezení, která některé státy EU zavádějí na vývoz tohoto zboží do jiných unijních zemí, a rovněž uzavírání hranic, které způsobuje dlouhé odbavovací lhůty. Na některých hranicích – zvláště na těch mezi východními členskými státy – převyšuje podle dokumentu čekací doba i 24 hodin a postihuje právě i dodávky zdravotnických potřeb a léků.

Omezení vývozu zdravotnických potřeb zatím zrušilo jen Německo a Francie. S ostatními zeměmi včetně České republiky o něm Brusel jedná. Unie také navrhla zavést takzvané zelené pruhy pro zrychlení odbavení kritického druhu zboží, tento plán se ale do praxe zavádí jen pozvolna. Už v úterý unie také oznámila, že je blízko dohody s dodavateli o hromadné dodávce zdravotnických pomůcek typu obličejových masek a brýlí pro 25 z 27 členských zemí.

Právě dostatek ochranných pomůcek zejména pro zdravotnický personál se ukazuje být zásadní pro omezení šíření nemoci COVID-19, protože pacienty často nakazí sami nechránění lékaři nebo zdravotní sestry. V nejhůře zasažených evropských zemích – Itálii a Španělsku – je podle úterních údajů nakaženo přes pět tisíc zdravotníků. To znamená, že lékařský personál představuje v Itálii téměř devět a ve Španělsku více než 13 procent ze všech nakažených. Jak ale podotýká agentura Reuters, tito lidé se testům také častěji podrobují.

Vakcína proti koronaviru bude na trhu za 12 až 18 měsíců, říká ředitelka evropské farmaceutické federace

Farmaceutický průmysl neúnavně pracuje na vývoji vakcíny proti COVID-19. Jedná se o složitý a časově náročný proces, spolupráce firem napříč hranicemi jej ale může urychlit, říká generální ředitelka Evropské federace farmaceutického průmyslu a asociací (EFPIA) Nathalie Mollová.