Postoj zemí V4 je politováníhodný, ale sankce si nezaslouží, myslí si Merkelová

Merkel

© Shutterstock / 360b

U našich západních sousedů už brzy proběhnou důležité volby. Jasnými favority jsou stále křesťanští demokraté kancléřky Angely Merkelové. Ta nyní vstupuje do poslední fáze předvolebního boje, ve které se dotkla i problematiky neplnění migračních kvót ze strany České republiky. Podle jejího názoru je náš postoj sice politováníhodný, ale sankce si nezasloužíme.

Německá kancléřka Angela Merkelová odmítá spojovat plnění migračních kvót s možností čerpat prostředky z unijního rozpočtu. Jinými slovy tak zdůraznila, že pokud některé státy odmítají podílet se na přijatém relokačním mechanismu, nemělo by se to projevit na jejich možnostech čerpat evropské fondy.

Kancléřka měla na mysli především Českou republiku, Maďarsko, Polsko a Slovensko. Státy Visegrádské skupiny totiž tzv. povinné kvóty dlouhodobě odmítají. Smyslem relokačního mechanismu je zmírnit obrovský tlak na Řecko a Itálii, tedy země, do kterých nelegální migranti v obrovských počtech již několik let připlouvají. Státy V4 však opakovaně tvrdí, že tyto pobřežní země je možno podporovat i jiným způsobem, například finančně.

Merkelová: Výkupné fungovat nebude

Merkelová toto téma otevřela v souvislosti se zahájením poslední fáze předvolební kampaně. Volby do německého Spolkového sněmu se budou konat na podzim a Merkelová by po nich ráda zahájila své čtvrté volební období coby německá kancléřka.

Jejím největším protivníkem je i nadále šéf levicové strany SPD a bývalý předseda Evropského parlamentu Martin Schulz. Ten se v otázce plnění kvót postavil na pomyslnou druhou stranu barikády.

Podle něj by státy, které se rozhodnou přerozdělovací kvóty neplnit, neměly mít možnost čerpat evropské fondy v plné míře.

Kancléřka je však přesvědčená, že „placení výkupného v tomto případě fungovat nebude“, uvádí server EUObserver. Namísto uvalování sankcí je podle ní nejlepší i nadále vyjednávat. Nejednotnost v názorech na přerozdělovací mechanismus je však podle jejích slov politováníhodná.

Merkelová: Placení výkupného v tomto případě fungovat nebude

CDU je otevřená, přesto vítězí

Merkelová se během své kampaně vyjádřila i k dalšímu tématu spojenému s migrační krizí. Opět se postavila proti návrhům šéfa bavorské konzervativní strany CSU Horsta Seehofera, který volá po zavedení „pevného stropu“ pro počet běženců, které bude Německo pravidelně přijímat.

„Nevěřím, že takový maximální limit je tím správným řešením,“ myslí si Merkelová. Zároveň však dodala, že by se neměl opakovat rok 2015, kdy do Německa dorazilo na 890 tisíc běženců.

Navzdory tomu, že její migrační politika je oproti státům V4 stále velmi otevřená, předvolební průzkumy křesťanské demokraty jasně favorizují. Na sociální demokraty Schulze má kancléřka podle odhadů šest týdnů před volbami až 10% náskok.

Poslední průzkum provedený agenturou Emnid ukázal, že SPD sice atakuje hranici 24 %, stranu CDU by však volilo 38 % Němců.

Emise a vojenská mocnost

Merkelová se v posledních dnech vyjádřila i k dalším předvolebním tématům, které v Německu rezonují. Jedním z nich je i snižování emisí v souvislosti s nedávným skandálem německého automobilového průmyslu.

Navzdory tomu, že její migrační politika je oproti státům V4 stále velmi otevřená, předvolební průzkumy křesťanské demokraty jasně favorizují

„Velká část našeho automobilového průmyslu ztratila naši důvěru,“ prohlásila. „A když říkám průmysl, myslím tím v první řadě vedení společností,“ dodala.

Merkelová přitom ještě donedávna německý automobilový průmysl před unijními regulacemi bránila. Nyní se však zdá, že vůči svým automobilkám chce zastávat tvrdší pozici.

Schulz: Dvouprocentnímu cíli, který požaduje Trump a CDU/CSU, říkáme jasné ne

Velkým tématem jsou v Německu i výdaje na obranu. Ty by se měly v příštích letech zvyšovat, nicméně ne za cenu škrtů v oblasti sociálního státu.

Kancléřka tak reaguje na kritiku ze strany SPD, která opakovaně hájí posilování sociálního státu, odmítá však požadavky ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa ohledně zvyšování obranných rozpočtů.

„Dvouprocentnímu cíli, který požaduje Trump a CDU/CSU, říkáme jasné ne,“ prohlásil Schulz. Zvýšení obranných výdajů na 2 % HDP by z Německa podle SPD učinilo největší vojenskou sílu v Evropě.

Křesťanští demokraté tvoří v současném Bundestagu se sociálními demokraty tzv. velkou koalici. Merkelová se však utvoření nové vládní koalice nebrání. Předem ale odmítá jakékoli spekulace o budoucím možném spojení se socialistickou die Linke či s Alternativou pro Německo. Jednou z možností je tak povolební spojení s liberály (FDP) či se zelenými.