Poslanecká sněmovna se vrátí k Lisabonské smlouvě až v únoru

Zdroj: Vláda ČR.

Poslanecká sněmovna dnes přerušila jednání o Lisabonské smlouvě s tím, že se k nové smlouvě EU vrátí na své řádné schůzi začátkem února příštího roku. To znamená, že ČR zahájí předsednictví EU aniž by měla dokončený ratifikační proces Lisabonské smlouvy.

Poslanecká sněmovna dnes měla jako jeden z hlavních bodů na programu své mimořádné schůze, kterou iniciovala ČSSD s podporou Strany zelených a KDU-ČSL, projednání Lisabonské smlouvy. Ještě před začátkem schůze lidovci uvedli, že chtějí prosadit ratifikaci Lisabonské smlouvy do začátku českého předsednictví. Poslanci ODS v průběhu jednání ovšem přednesli návrh na přerušení projednávání smlouvy až do 3. února příštího roku.

Po schůzce koaličních lídrů bylo jasné, že projednávání Lisabonské smlouvy bude přerušeno do prvního řádného zasedání Sněmovny příští rok. S návrhem nakonec před poslance předstoupil předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř a pro něj se vyslovilo 159 ze 190 přítomných zákonodárců. Pro přerušení nakonec hlasovali i poslanci ČSSD. Předseda nejsilnější opoziční strany Jiří Paroubek přitom ještě v neděli volal po co nejrychlejší ratifikaci.

Podle vicepremiéra pro evropské záležitosti Alexandra Vondry k rozhodnutí poslanců přispěl i fakt, že je v souvislosti s přijetím Lisabonské smlouvy nutné novelizovat jednací řád. Bude třeba ošetřit problematiku předávání dalších kompetencí na úroveň EU. Vondra řekl: „Část poslanců nepochybně nebyla připravena dnes hlasovat, protože chce, aby současně s ratifikací bylo učiněno toto opatření.“ Alexandr Vondra odmítl spekulovat o tom, zda se chystá neformální dohoda o ratifikaci Lisabonské smlouvy výměnou za schválení smluv o americkém radaru.

Předseda ústavně-právního výboru Sněmovny Marek Benda (ODS) prohlásil, že má k Lisabonské smlouvě výhrady, nicméně dodal: „Jestli bude schválena radarová základna, tak se mi za to Lisabonská smlouva zdá přijatelnou cenou.

Lisabonskou smlouvu bude projednávat koncem týdne také Senát. ODS se zřejmě i v horní komoře parlamentu pokusí prosadit odklad schvalování. Může se jí to se svými 36 senátory podařit. Pro přijetí Lisabonské smlouvy je v Senátu třeba ústavní většiny 49 senátorů. Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) nechtěl výsledek jednání odhadovat a řekl: „Nevím, jestli to dokončíme i s hlasováním.“