Poskytnutí finanční pomoci Řecku by Rusko zvážilo. Nejsme ruští koně, tvrdí Řekové

Řecký ministr zahraničí Nikos Kotzias a jeho německý protějšek Frank-Walter Steinmeier; zdroj: Tiskové centrum Rady EU

Pokud by Řecko požádalo Moskvu o finanční pomoc, vláda podporu zváží, prohlásil ruský ministr financí. EU se přitom obává, že Řecko bude bránit ruské zájmy. Napětí se poprvé projevilo před Radou ministrů zahraničí, kde ale Řekové společnou evropskou pozici podpořili. Řecko není ruská loutka, řekl údajně šéf řecké diplomacie.

Rusko by zvážilo poskytnutí finanční pomoci zadluženému Řecku, pokud by o to Athény požádaly, oznámil včera ruský ministr financí Anton Siluanov.

„Pokud by ruská vláda dostala takovou žádost, určitě ji zvážíme. Vzali bychom ale v úvahu všechny aspekty našich vzájemných vztahů,“ řekl v rozhovoru pro americkou televizi CNBC.

Vztahy Ruska a nové řecké vlády pod vedením Alexise Tsiprase jsou přitom pod evropským drobnohledem.

Mlčení je souhlas

Tsiprasova strana Syriza jednoznačně zvítězila v nedělních předčasných parlamentních volbách a urychleně začala sestavovat vládu. Hned na začátku tohoto týdne vyvolala nová řecká sestava napětí kvůli sankcím EU vůči Rusku.

Kabinet „evropského prezidenta“ Donalda Tuska rozeslal v pondělí členským zemím návrh společného prohlášení premiérů a prezidentů. Prohlášení dává Rusku odpovědnost za nedávný útok na ukrajinský Mariupol a připomíná, že EU může uvalit další sankce.    

Čerstvá řecká vláda se ale k dokumentu včas nevyjádřila. Po jeho zveřejnění oznámila, že nesouhlasí s postupem, který Rada zvolila. Řecké mlčení se totiž podle obvyklé procedury považovalo za souhlas.

Nejsem loutka

Incident vzbudil obavy, že Řecko bude chtít evropské sankce proti Rusku blokovat. Takový dojem posílil řecký ministr energetiky Panagiotis Lafazanis. „Jsme proti embargu, které bylo na Rusko uvaleno. S Ruskem nás nedělí žádné rozdíly,“ citovala ho evropská média. Premiér Tsipras se navíc v pondělí sešel s ruským velvyslancem v Athénách.

Na včerejší Radě pro zahraniční věci ale řecký ministr Nikos Kotzias žádné pozdvižení nezpůsobil. Nový šéf řecké diplomacie před svými kolegy prohlásil, že „není ruská loutka“, řekl novinářům italský ministr Paolo Gentiloni.

Debata s Řekem byla sice emotivní, ale nakonec se podařilo dosáhnout dohody, uvedl na tiskové konferenci jeho polský kolega Grzegorz Schetyna.

Přísnější sankce mohou přijít

Evropští ministři se včera shodli na prodloužení sankcí z loňského března, které měly po jednom roce automaticky vypršet. Zatím mají platit do září.

Na sankční seznam by navíc měla přibýt další ruská jména a názvy společností, které se podílejí na porušování suverenity a teritoriální integrity Ukrajiny. Šéfové diplomacií by měli nový seznam schválit na svém příštím zasedání 9. února.

Evropská komise a služba pro vnější činnost navíc připravují další scénáře, které by mohly přijít, pokud se bude situace na východě Ukrajiny zhoršovat.

V případě dramatického vývoje by mohla EU uvalit i přísné hospodářské sankce, například pokud by se Rusko pokusilo prostřednictvím invaze dosáhnout pozemního spojení s okupovaným Krymem.

Zavedení přísnějších ekonomických sankcí by ale museli odsouhlasit unijní prezidenti a premiéři.

Autor: Adéla Denková