Posílíme pravomoci Skotska, tvrdí Cameron. Skotové pochybují

Britský premiér D. Cameron; zdroj: Shutterstock; autor: Frederic Legrand

Britský premiér David Cameron dnes ocenil, že Británie po čtvrtečním skotském referendu zůstává jednotná. Během vystoupení na Downing Street v Londýně potvrdil, že Skotsko dostane slíbené nové pravomoci. Návrhy zákonů by měly být hotové už v lednu příštího roku.

„Skotský lid promluvil a přinesl jasný výsledek. Udrželi naši zemi složenou ze čtyř národů pohromadě. Stejně jako miliony dalších lidí z toho mám velkou radost,“ řekl premiér David Cameron s tím, že otázka skotské samostatnosti byla „na generaci“ vyřešena.

Ve čtvrtečním referendu Skotové jasně odmítli nezávislost. Zůstane zachováno jednotné Spojené království Velké Británie a Severního Irska. Pozornost se však bude soustředit na splnění slibu předání dalších pravomocí skotskému parlamentu v Edinburghu, které Skotům přislíbily tři hlavní britské politické strany.

Cameron dnes potvrdil, že tento slib bude zcela splněn. Do ledna bude připraven návrh zákona o předávání nových pravomocí, řekl.

Jak ale oznámila Televize Channel 4 News, v ulicích Edinburghu vládne mezi příslušníky obou voličských táborů značná skepse. Skotové totiž pochybují, že Londýn slibované reformy skutečně splní.

Nové pravomoci projedná nový parlament

O návrhu však bude hlasovat až nový parlament, který vzejde z voleb v květnu příštího roku. Podle dosud zveřejněných návrhů by Skotové měli mít především větší pravomoci při vybírání daní.

Současně však mohou tyto ústupky vést k podobným požadavkům ve Walesu, Ulsteru a také ke snahám o více pravomocí buď pro Anglii jako takovou nebo pro její regiony.

Celý článek naleznete na webu E15.cz.