Portugalsko v čele EU končí. Od července převezme předsednickou štafetu Slovinsko

© EPA-EFE/IGOR KUPLJENIK

Ve znamení snahy nasměrovat Evropskou unii na cestu z pandemie nemoci covid-19 se neslo portugalské předsednictví Rady EU, které dnes po půl roce končí. Diplomaté se shodují, že Lisabon významně přispěl například k rychlému zavedení covidových cestovních certifikátů či spuštění mimořádného fondu obnovy. Naproti tomu některá dlouhodobě sporná témata jako je migrace či rozšíření EU zůstala v uplynulých šesti měsících bez zásadního posunu.

Po dvou předsednictvích, která v loňském roce až na výjimky prostřednictvím videokonferencí kvůli koronavirové pandemii vedlo Chorvatsko a Německo, se za portugalského vedení v posledních třech měsících vrátila osobní jednání unijních lídrů a ministrů.

To byla podle portugalského velvyslance při EU Pedra Lourtieho velká výhoda, která jeho zemi pomohla dosáhnout kompromisů v několika důležitých vyjednáváních.

Na předsednictví EU se svědomitě připravujeme, rozpočet ještě není konečný, reaguje Babiš na kritiku

Částka 1,24 miliardy korun na české předsednictví v EU v druhé polovině roku 2022 není konečná, zareagoval premiér Andrej Babiš (ANO) na kritiku ekonomů, investorů a dalších osobností z otevřeného dopisu ze začátku minulého týdne.

Fond obnovy a covidové pasy

Portugalsko v květnu dovedlo unijní země k nebývale rychlé shodě s Evropským parlamentem na podmínkách takzvaných covidových certifikátů, jejichž držitele budou členské státy od čtvrtka povinně vpouštět na své území. Státy si přitom přes odpor europoslanců prosadily možnost zavedení dodatečných podmínek jako jsou karantény, pokud by se situace se šířením koronaviru zhoršila.

Portugalští ministři i diplomaté rovněž přispěli k tomu, že unijní státy učinily všechny potřebné kroky k otevření bezprecedentního pokrizového fondu s „palebnou silou“ 750 miliard eur (okolo 19 bilionů korun). Portugalsko v dubnu jako první země předložila Evropské komisi svůj národní plán obnovy a Lisabon doufá, že bude v první skupině strategií, jejichž schválení ministry financí se očekává v polovině července.

Podcast: Předsednické žezlo převzalo Portugalsko. Co můžeme očekávat?

Radě Evropské unie předsedá od začátku letošního roku Portugalsko. Jak si vedlo před ním předsedající Německo? Jaké mu Portugalsko plány? A jaké před ním stojí výzvy? Odpovídá redaktor EURACTIV.cz Ondřej Plevák.

„Byli jsme schopni schválit záruky za společnou půjčku, díky čemuž jsou podmínky výrazně výhodnější, než kdybychom si půjčovali každý stát sám,“ prohlásil portugalský premiér António Costa. Jeho zemi se podle něj podařilo naplnit předsednické priority. Například, aby pokrizové oživení počítalo s ekologickými a digitálními prioritami, bylo sociálně spravedlivé či podporovalo vznik nových pracovních míst.

Klimatické cíle se odrazily ve dvou zásadních kompromisech, k nimž Portugalsko dovedlo členské státy. Prvním z nich jsou nová pravidla rozdělování zemědělských dotací do roku 2027, druhým takzvaný klimatický zákon stanovující nové emisní cíle k roku 2030.

„Vzhledem ke složitým okolnostem si portugalské předsednictví vedlo velice dobře. Byli efektivní, profesionální a rozhodně úspěšnější než jejich fotbalový tým na mistrovství Evropy,“ citoval list Financial Times jednoho z unijních diplomatů, který narážel na neúspěch portugalské reprezentace v osmifinálovém zápase proti Belgii.

Europoslanci neprosadili všechny své podmínky ke covid pasům, cestování se však zjednoduší

Evropský parlament dnes schválil zavedení digitálních covidových certifikátů, které usnadní cestování napříč EU. I když se dodatečné požadavky mohou v jednotlivých zemích lišit, základní podmínky budou všude stejné, což představuje poměrně významný posun.

Slovinsko čeká Balkán a migrace

Nadcházející slovinské předsednictví však ve čtvrtek od Portugalska přebere několik stále nedořešených problémů. Mimo jiné se bude pokoušet posunout kupředu zablokovaná jednání o rozšíření evropského bloku o země západního Balkánu, na které nemají unijní státy zcela jednotný pohled. Posun v otázce rozšíření EU o země západního Balkánu bude také jednou ze slovinských priorit.

Slovinsko chce při svém předsednictví EU přijít se strategií pro řešení krizí

Slovinsko chce při svém předsednictví v Evropské unii vytvořit strategický plán, který by sedmadvacítce umožnil lépe reagovat na příští pandemie nebo jiné druhy krizí.

Členským zemím se za portugalského předsednictví rovněž nepodařilo sblížit názory na zásadní body reformy nové migrační a azylové politiky, kterou Evropská komise představila téměř před rokem. Otázku migrace se Unie snaží marně vyřešit již od migrační krize v roce 2015 a nyní se jednání povede pod taktovkou Slovinska.

Podcast: Itálie volá po solidaritě. Jednání o migrační politice EU bude ale dlouhé

Protipandemická opatření utlumila loni migraci do Evropy, i tu nelegální. V květnu však k ostrovu Lampedusa připlulo několik tisíc migrantů. Itálie tak volá po solidaritě a EU mezitím jedná o reformě migrační politiky. Jak pandemie dopadla na migraci? A jak pokračuje jednání o nové politice?