Pompeo zrušil cestu do Moskvy, místo toho navštíví Brusel

© European Union 2018

Namísto dnešní návštěvy Moskvy zamíří americký ministr zahraničí Mike Pompeo do Bruselu a sejde se s představiteli Evropské unie, se kterými bude mimo jiné jednat o Íránu. Do Ruska pak Pompeo pojede v úterý, kde se v Soči setká s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem.

O Pompeově cestě do Bruselu dnes s odvoláním na nejmenované americké diplomaty informovaly světové agentury. Ministerstvo zahraničí USA oficiálně změny v Pompeově programu zatím neoznámilo, šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová nicméně uvedla, že o příletu amerického ministra byla v noci informována.

Pompeo odletěl z Washingtonu v neděli podle původního harmonogramu. Nejmenované americké diplomatické zdroje ale sdělily, že ministr nemíří do Moskvy, jak bylo plánováno, ale do Bruselu, kde chce jednat o Íránu a o dalších tématech.

V Bruselu dnes začíná dvoudenní schůzka ministrů zahraničí členských zemí Evropské unie. „Celý den tady máme náročný program. Takže během dne uvidíme, jak a zda budeme moci připravit schůzku. Je zde samozřejmě vždy vítán, ale žádný přesný plán v tuto chvíli neexistuje,“ řekla Mogheriniová k možné schůzce s Pompeem.

„Ano, máme informaci, že pan Pompeo bude v Bruselu, přesné téma jeho jednání ale není známo,“ sdělil při příchodu na ministerskou radu novinářům český ministr zahraničí Tomáš Petříček. Evropská unie má podle něj ohledně Íránu pozici jasnou. Petříček připomněl, že Teherán dohodu o jaderném programu známou pod zkratkou JCPOA stále plní.

Komise bude vyjednávat s USA o vzájemném obchodu. Členské státy jí k tomu udělily mandát

Zástupci unijních států dnes na setkání Rady potvrdili mandát Evropské komise pro vyjednávání se Spojenými státy o odbourání překážek volného obchodu. Proti byla Francie, Belgie se zdržela.

„My chceme tu dohodu zachovat, je to významný prvek v oblasti nešíření jaderných zbraní. EU chce pokračovat a chce, aby i Írán do budoucna své závazky plnil,“ podotkl ministr. Unie se proto snaží přesvědčit íránskou vládu, aby od dohody neodstupovala. Důležité prý také je jednání s USA o sankcích, které v souvislosti s vývojem uvalují a které se mohou dotknout i evropských firem obchodujících s Íránem.

Spojené státy kvůli neupřesněné íránské hrozbě posilují v oblasti Blízkého východu své vojenské kapacity, do regionu mimo jiné vyslaly letadlovou loď USS Abraham Lincoln s doprovodnými plavidly a také bombardéry B-52. Napětí mezi Íránem a USA vzrostlo loni, když USA odstoupily od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu z roku 2015 a obnovily protiíránské sankce. EU se naopak snaží mezinárodní dohodu s Teheránem zachovat.

Mogheriniová dnes zopakovala, že Unie nadále plně podporuje mezinárodní dohodu s Íránem. „Budeme ji dále podporovat všemi našimi dostupnými prostředky a naší politickou vůlí,“ řekla před setkáním s ministry zahraničí Británie, Francie a Německa, jejichž země jadernou dohodu rovněž podepsaly.

Cesta do Soči, která je naplánována na úterý, je pro Pompea ve funkci ministra zahraničí první návštěvou Ruska, poznamenala AP. Očekává se, že s ruskými představiteli bude hovořit o krocích Moskvy ve Venezuele, Sýrii či na Ukrajině, které Washington považuje za destabilizační.

Dnes v Moskvě chtěl Pompeo jednat se zástupci americké ambasády a americkými podnikateli. Zamýšlel rovněž položit věnec u hrobu neznámého vojáka, aby tak uctil památku obětí boje proti nacistickému Německu, uvedla rozhlasová stanice Hlas Ameriky.

Mogheriniová přesvědčuje Írán, aby nadále dodržoval dohodu o omezení jaderného programu

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf se včera sešel v Bruselu se zástupci EU. Tématem byla jaderná dohoda, která je kvůli americkému prezidentovi v ohrožení.