Pomoc EU při katastrofách není „příliš efektivní“

Již několik let se v EU diskutuje o podobě a efektivnosti pomoci při živelných katastrofách. Zřejmě až poslední katastrofa obrovských rozměrů v jihovýchodní Asii přiměje politiky ke změně.

Evropská komisařka pro zahraniční vztahy Benita Ferrero-Waldnerová prohlásila, že by měla Evropská unie vytvořit jednotku o 5.000 mužích a ženách, která by byla schopná zasáhnout všude ve světě. Je to jedno z možných řešení, jak zajistit efektivnější pomoc Evropské unie katastrofou poničeným oblastem.

Jednotka by měla být buď vojenská, a nebo vojensky organizovaná. Na jejím vzniku by se zřejmě podílely i neutrální země Evropské unie. Pro rakouský deník Die Presse se vyjádřil rakouský kancléř Wolfgang Schüssel v tom smyslu, že by jednotka měla čítat až 20.000 vojáků.

Evropská unie se dosud orientovala spíše jen na finanční formu pomoci postiženým regionům. Na samotném místě katastrofy měla EU už jen omezené možnosti. Naproti tomu Austrálie a Spojené státy ihned nasadily do humanitární akce vrtulníky, transportní letadla a dokonce jednu letadlovou loď, a pomáhají tak s distribucí humanitární pomoci v těžko přístupných regionech.

Evropská komise a členské země nyní budou řešit otázku, jak nejlépe skloubit finanční pomoc a pomoc na místě katastrofy. Prvním krokem by mohlo být zřízení kanceláře pro koordinaci postupů jednotlivých členských států. Již jen to označila Ferrero-Waldnerová za obrovský úspěch a krok vpřed.