Polský prezident podepíše Lisabon v sobotu, tvrdí Buzek

Lech Kaczyński; zdroj: Evropská komise.

Podle předsedy Evropského parlamentu Jerzyho Buzka dokončí polský prezident Lech Kaczyński ratifikaci Lisabonské smlouvy v sobotu – na slavnostním ceremoniálu ve Varšavě. V Česku se stále čeká na ústavní soud. Premiér Fischer včera unijní lídry ubezpečil, že do konce roku bude i u nás Lisabon schválen.

Zdá se, že spekulace o tom, kdy polský prezident připojí svůj podpis k Lisabonské smlouvě, končí. K tomuto kroku nedošlo včera – po návratu polské hlavy státu z Rumunska, jak psala některá média –, ani nehrozí jeho dlouhodobé odkládání, což včera naznačil i EurActiv (7.10.2009). Naopak platí vyjádření prezidentské kanceláře o tom, že Kaczyński neplánuje žádné obstrukce.

Podle polského předsedy Evropského parlamentu Jerzyho Buzka obdržel on, stejně jako šéf Komise José Manuel Barroso pozvánku na slavnostní podpis Lisabonské smlouvy – do Varšavy na sobotní odpoledne. Polská prezidentská kancelář sice odmítla zatím tento termín potvrdit, podle Buzka je nicméně „na 90 % jistý“.

„Smlouva je velmi důležitá. My nechceme snižovat význam této události,“ komentoval průtahy mluvčí prezidenta Pawel Wypych (citovaný ČTK) s tím, že jeho kancelář potřebuje dostatek času na „technickou přípravu“ slavnostní ceremonie.

Nebojte, my to nějak zvládneme

Český premiér Fischer musel včera opět vysvětlovat vrcholným unijním politikům, proč u nás ratifikace stojí a ubezpečil je, že otázka nezní, jestli „ano nebo ne“, ale pouze „kdy“. Jinými slovy, předseda vlády věří, že po kladném verdiktu ústavního soudu nebude prezident Václav Klaus dále váhat a dá Lisabonu zelenou. O tom se včera Fischer přes telemost (vládní letadlo směr Brusel se porouchalo) snažil přesvědčit šéfy tří nejvyšších unijních institucí: José Manuela Barrosa, Jerzyho Buzka a Fredrika Reinfeldta.

Ti sice diplomaticky vyjádřili pochopení pro ratifikaci Lisabonu „v souladu s českým ústavním pořádkem“ tak, aby byla „demokratická“, nicméně druhým dechem Praze připomněli, že její váhání Bruselu dost vadí.

„Musíme respektovat ratifikační proces v České republice,“ prohlásil na tiskové konferenci Fredrik Reinfeldt.

Šéf Evropského parlamentu Jerzy Buzek (citovaný portálem Aktuálně.cz) nicméně dodal: „Nemůžeme udělat žádné rozhodnutí, nemůžeme o ničem jednat. Samozřejmě bychom tu raději mluvili o změnách klimatu a míře nezaměstnanosti, která neustále roste, než o tomto problému.“

Protahování ratifikace Lisabonu v Česku déle než do konce října by znamenalo, že Evropská komise, které tento měsíc končí mandát, by musela být jmenována ještě podle smlouvy z Nice. Ta ovšem určuje, že se počet komisařů sníží (EurActiv 6.10.2009). Stěžuje si také Španělsko, které zatím neví podle jakých pravidel se bude hrát při jeho předsednictví (od ledna do června 2010), což mu samozřejmě komplikuje přípravy.