Polský terminál je připraven na první dodávky LNG

Terminál pro zkapalněný zemní plyn v polském Svinoústí; zdroj: polskielng.pl

Na polském terminálu ve Svinoústí byly minulý týden dokončeny přípravné práce a čeká se už jen na tankery se zkapalněným plynem. První dodávka dorazí v polovině prosince, další v prvním čtvrtletí příštího roku. Na nich se otestuje funkčnost celého zařízení. Naostro pak terminál začne fungovat v létě. Polsko si od jeho výstavby slibuje zvýšení nezávislosti na Rusku, odkud dováží více než polovinu zemního plynu.

Na polském terminálu pro příjem a zpětné zplyňování zkapalněného zemního plynu (LNG) byly minulý týden dokončeny přípravné práce nutné pro realizaci prvních dodávek suroviny.

Zakončila se tak čtyř a půl letá výstavba zařízení, na kterou bylo vyčleněno v přepočtu 22 miliard korun (3,5 miliardy zlotých).

Komerční dodávky plynu mají odstartovat v létě příštího roku.

Společně s plynovým propojením a zásobníky na plyn má posílit energetickou bezpečnost severního souseda České republiky. Zajistit má především větší nezávislost na Rusku, odkud Polsko dováží 60 % zemního plynu.  

Prozatím má plyn z terminálu odebírat jen státní plynárenská společnost PGNiG, která má dvacetiletou smlouvu na dodávky z Kataru ve výši 1,2 miliardy metrů krychlových (bcm) ročně. První tanker s plynem má do Polska připlout v polovině prosince. 

Nejdřív dusík

K terminálu ve Svinoústí na severozápadě Polska ale nejprve muselo na konci listopadu dorazit 40 cisteren s 800 tisíci metry krychlovými kapalného dusíku, který se na LNG terminálech používá k finální přípravě před uvedením do provozu.

Díky svým vlastnostem totiž umožňuje vysušit potrubí a zásobníky, které mají v další fázi pojímat zemní plyn. Teplota LNG je extrémně nízká (mínus 162 stupňů Celsia) a vysušení pomáhá předcházet tomu, aby se v zařízení tvořil led.

Dusík také pomáhá pročistit plynové potrubí a vytlačit z něj kyslík. Jde navíc o neutrální plyn, takže při jeho úniku během přípravných prací nehrozí žádné nebezpečí.

„Práce trvala dva týdny,“ sdělil médiím Maciej Mazur, ředitel odboru komunikace firmy Polskie LNG, která bude terminál provozovat. Jejím stoprocentním vlastníkem je provozovatel polské soustavy pro přepravu plynu, státní společnost Gaz-System.

Zkušební plyn

Nyní se Svinoústí chystá na příjem prvního tankeru se zemním plynem. Půjde ovšem pouze o zkušební dodávku. Pomůže otestovat, jestli v terminálu všechno funguje, jak by mělo. Poprvé tak například dojde ke zchlazení na potřebnou teplotu. Další testovací dodávka dorazí ještě v prvním čtvrtletí roku 2016.

V létě 2016 se pak má terminál rozjet „naostro“.  

Konečně, dalo by se říci. V rámci kampaně před říjnovými parlamentními volbami totiž odcházející premiérka Ewa Kopaczová  terminál slavnostně otevřela už v polovině října. Vzhledem ke složitému procesu uvádění celého systému do provozu to vyvolalo nejasnosti, protože k plnému úspěchu projektu zatím chybělo to hlavní. 

I s tímto „předčasným startem“ má navíc terminál zpoždění. Původně se s uvedením do provozu počítalo už v polovině minulého roku.

Zvládli jsme to

Navzdory politické vůli se výstavba terminálu nedá uspěchat, upozorňuje zástupce ředitele společnosti Polskie LNG Marcin Zamojski.

„Někteří politici tvrdili, že terminál bude postaven během dvou let. Jen výstavba zásobníků však standardně zabere čtyři roky,“ říká.

Se třemi zásobníky by terminál zvládl pokrýt polovinu polské spotřeby.

Ve srovnání s jinými projekty v Evropě prý navíc práce v Polsku probíhaly poměrně rychle. „Máme smluvní zpoždění a zpoždění oproti přání politiků, ne však zpoždění technologické. Okolní terminály se stavěly minimálně šest let, i když byly kontraktovány na pět,“ vysvětlil během říjnové návštěvy Svinoústí českým novinářům. Firma je navíc spokojená i proto, že terminál se podařilo vybudovat o polovinu levněji, než se původně počítalo.

Třetina spotřeby

Čekání na LNG se každopádně vyplatí, věří zastánci větší nezávislosti na Rusku. Polsko by mohlo prostřednictvím plynu z LNG terminálu pokrýt až třetinu své roční spotřeby. V počáteční fázi bude mít terminál kapacitu 5 miliard kubických metrů ročně.

Uvažuje se však o výstavbě třetího zásobníku, který by doplnit stávající dva s celkovou kapacitou 320 tisíc metrů krychlových plynu ve zkapalněné podobě. Pak by zvládl terminál ročně pokrýt polovinu polské spotřeby – 7,5 miliard bcm.  

Autor: Adéla Denková