Polsku bude vládnout žena. Právo a spravedlnost vede o deset procent

Beata Szydlova; zdroj: ShutterStock.com; autor: wawritto

Před nedělními parlamentními volbami sledují Poláci nevídaný souboj. V něm ztrácí současná šéfka kabinetu a liberální Občanské platformy (PO) Ewa Kopaczová na kandidátku konzervativního Práva a spravedlnosti (PiS) Beatu Szydlovou. Šance zvrátit skóre není velká, podle posledních průzkumů obě uskupení dělí přinejmenším deset procent. Partaj Jarosława Kaczyńského tak má šanci získat v parlamentu většinu. Pokud se jí to ale nepodaří, může mít problém sestavit vládu.

Jednou z posledních možností získat voliče byl pondělní televizní duel. Premiérka v něm mimo jiné obvinila konkurenční partaj ze snahy destabilizovat polské veřejné finance populistickými sliby. Politologové však po debatě v zázračný zvrat nevěří. „Kopaczová byla pod tlakem, aby změnila dynamiku voleb, což se nestalo,“ řekl Bloombergu Rafal Chwedoruk z varšavské univerzity.

Předsedkyně vlády je přitom v těžké pozici. Sice jí podle mnohých názorů chybí charizma jejího předchůdce a nynějšího unijního prezidenta Donalda Tuska, za nízké preference její strany ale patrně může spíše únava Poláků z osmileté vlády PO. V šetřeních veřejného mínění zaměřených na vnímání jednotlivých politiků si totiž stojí lépe než její rivalka.

Série otřesů

Očekávané vítězství euroskeptických populistů by bylo dalším dějstvím v sérii otřesů, kterými polská politika v posledních měsících prochází. Kvůli skandálům a neúspěchům opustily své posty výrazné figury, například exministr zahraničí a bývalý předseda dolní komory parlamentu Radosław Sikorski. Největším šokem pak byla jarní volba prezidenta, ve které Bronisława Komorowského zdolal uchazeč za PiS Andrzej Duda.

Kaczyński se na základě tohoto úspěchu rozhodl pro stejnou taktiku i do parlamentního klání. Sám kandidaturu odmítl a do boje vyslal Szydlovou, která šéfovala kampani Dudy. Tím vzal PO silnou kartu, jelikož vládnoucí uskupení často strašilo voliče návratem velmi kontroverzní osobnosti k moci. Podle nedávného průzkumu Kaczyńskému nedůvěřuje 60 procent voličů, skepse vůči Szydlové je poloviční.

Odpůrci PiS jsou však přesvědčeni, že někdejší předseda vlády bude v případě vítězství strany stejně ze zákulisí vše dirigovat a premiérka bude jen loutkou.

Celý článek najdete na webu E15.cz.

Autor: Karolína Flaszová