Polsko snižuje závislost na uhlí. Vybralo si jádro

Zdroj: CreativeCommons.org

Polsko se odhodlalo provést zásadní změnu svého energetického mixu. Potvrdilo, že chce v rámci akčního plánu pro energetickou bezpečnost do roku 2025 dokončit výstavbu dvou jaderných elektráren a snížit tak nadměrnou závislost na uhlí. EurActivu to sdělil Maciej Wozniak, hlavní energetický poradce premiéra Donalda Tuska.

„Máme v plánu postavit alespoň dvě – jednu do roku 2020 a další o tři nebo čtyři roky později,“ řekl včera Wozniak na konferenci uspořádané v Bruselu Francouzským institutem pro mezinárodní vztahy (IFRI).

Posun v politice je prvním signálem, že zpřísnění pravidel v oblasti snižování emisí oxidu uhličitého na úrovni EU nutí členské země přehodnotit složení energetického mixu a zvolit si zdroje, které méně znečišťují životní prostředí.

Polsko bylo koncem minulého roku největším odpůrcem evropského plánu na snížení emisí oxidu uhličitého do roku 2020 o čtvrtinu. Cíl se ale nakonec schválit podařilo a Polsko, které 95% veškeré elektřiny vyrábí z uhlí, je nyní nuceno přehodnotit svůj energetický mix ve prospěch technologií s nižšími emisemi.

„Jedním z důsledků energeticko-klimatického balíčku EU je, že musíme změnit zdroje ve svém energetickém koši a jedním z nich je jádro,“ řekl Wozniak EurActivu.

„Jaderné energii jsme se řadu let vyhýbali. V osmdesátých letech jsme na jádro chtěli přejít, ale pak přišla havárie v Černobylu a to byl konec tohoto programu. Nyní se vracíme,“ uvedl poradce premiéra.

Polská vláda v lednu zveřejnila akční plán pro energetickou bezpečnost. Posun k jaderné energetice přitom tvoří klíčovou část. Dalšími zásadními prvky jsou výstavba terminálu na zkapalněný zemní plyn (LNG), který má vzniknout v Świnoujściu, přístavu v Baltském moři, zvýšení kapacit plynových zásobníků a lepší propojení, které bude částečně financováno z evropských zdrojů.

Wozniak se ale prozatím odmítl vyjádřit k otázce jakou technologii si země pro své jaderné reaktory zvolí. „Ještě není rozhodnuto. Máme široké spektrum možností a ty vyhodnocujeme.“

„Polská energetická skupina PGE, která projekt řídí, bude hledat partnery jak na základě financí tak na základě know-how. Kompletní program s místem výstavby a partnery bude zveřejněn v červnu nebo červenci,“ dodal.

Polsko samozřejmě očekává, že jí dvě nové elektrárny pomohou snížit závislost na uhlí, uvedl Wozniak dále. „Doufám, že tyto dvě nové jaderné elektrárny pokryjí za současných podmínek řekněme 20-25% poptávky po elektřině.“