Polsko představuje svou vizi evropské armády

armáda, ebop, army

V rozhovoru s Financial Times navrhl polský prezident Lech Kaczynski vizi evropské armády o 100 000 mužích, spojenou s NATO.


Evropská Unie a NATO již spolupracují na vojenských operacích v Kongu či Pákistánu. Experti se shodují na tom, že by se mohla spolupráce prohloubit, přestože je již nyní v běhu mechanismus, při kterém mohou důstojníci NATO velet operacím jednotek EU.

Lech Kaczynski se domnívá, že EU postrádá silnou společnou armádu, která by byla schopna zasáhnout v případě nutnosti i v síle 25 či 30 tisíc mužů. Nenahrazovala by armády jednotlivých členských států, ale představovala by východisko při konfliktu většího rozsahu.

Polský prezident by o své představě rád hovořil s britským ministerským předsedou Tony Blairem během jeho dvoudenní návštěvy Velké Británie, která začala toto pondělí. Již dvakrát diskutoval na toto téma s předsedou Evropské komise José Manuelem Barrosou a jeho bratr, polský premiér Jaroslaw Kaczynski jej probíral minulý týden s německou ministerskou předsedkyní Angelou Merkel během své návštěvy v Berlíně.

Berlín byl tímto návrhem velice znepokojen. Vyvstala totiž otázka pod čí kontrolou by probíhaly operace EU v rámci NATO. Bylo by nepřijatelné, aby takové operace vedly Spojené státy.

Návrh vyvolal zmatek také v samotném Polsku. Minulý pátek dokonce Jaroslaw Kaczynski popřel, že by kdy o něčem takovém s Angelou Merkel hovořil.