Polsko chce do čela evropské diplomacie Sikorského

Radoslaw Sikorski; zdroj: Rada EU.

Polsko potvrdilo, že bude na evropského ministra zahraničí, tedy post, který v současnosti zastává Britka Catherine Ashtonová, nominovat nynějšího šéfa polské diplomacie Radoslawa Sikorského. Včera to oznámil premiér Donald Tusk.

Radoslaw Sikorski v čele unijní diplomacie. To je návrh, se kterým v posledních dnech vystoupilo Polsko. Sikorski by mohl nahradit dosavadní unijní ministryni zahraničí, kterou je Catherine Ashtonová. Ta již oznámila, že se o post nebude podruhé ucházet. 

„Řeknu to otevřeně. Polsko získalo významný vliv v zahraniční politice, takže tzv. vysoký představitel (pro zahraničí politiku EU) bude patři mezi naše zájmy,“ prohlásil polský premiér Donald Tusk.

Jednapadesátiletý Sikorski je polským ministrem zahraničí od roku 2007. Je znám jako velký kritik zahraniční politiky Ruska. V minulosti podporoval výraznější reakci EU na ruské vojenské zásahy v Gruzii a na Ukrajině a v aktuální krizi na Ukrajině patří k nejviditelnějším postavám, spolu s ministry zahraničí Francie a Německa přispěl k vyjednání dohody mezi režimem ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče a opozicí.

Kdo je Sikorski?

Za komunistické vlády v Polsku odešel do Velké Británie, kde vystudoval Oxfordskou univerzitu. Několik let se živil jako novinář a v roce 1987 vyhrál fotoreportérskou soutěž World Press Photo za fotografii z afghánské války.

Na začátku devadesátých let Sikorski působil jako náměstek ministra obrany ve vládě Jana Olszewského a také jako náměstek a ministr zahraničí (1998-2001) ve vládě Jerzyho Buzka. V letech 2005-2007 pracoval jako ministr obrany premiéra Jaroslava Kaczyńského. 

Manželkou Sikorského je americká novinářka, spisovatelka a nositelka Pulitzerovy ceny za knihu „Gulag“.

Nominace Sikorského přichází krátce po neformálním summitu Evropské rady, který v úterý v Bruselu projednával výsledky voleb do Evropského parlamentu a obsazování vysokých pozic v EU, především šéfa Evropské komise, ale i Evropské rady a jednotlivých eurokomisařů.

Lídři na setkání pověřili „evropského prezidenta“ Hermana Van Rompuye, aby zahájil jednání se vznikajícími politickými frakcemi v europarlamentu a také s jednotlivým členskými státy.

Evropská rada bude o jmenování hlasovat v červenci a nově zvolený Evropský parlament o něm bude rozhodovat v září.