Polsko čelí dalšímu řízení kvůli porušení práva EU. Důvodem je kontroverzní rozsudek ústavního soudu

Polský premiér Mateusz Morawiecki © EPA-EFE/KENZO TRIBOUILLARD / POOL

Evropská komise dnes zahájila řízení s Polskem kvůli říjnovému rozhodnutí polského ústavního soudu, které zpochybnilo nadřazenost práva EU. Polsko tak podle unijní exekutivy porušuje principy unijního práva a také závaznost verdiktů Soudního dvora EU pro všechny členské země. Komise to oznámila v tiskové zprávě. Polský premiér Mateusz Morawiecki kritiku z Bruselu odmítl. Varšava tvrdí, že polský soud pouze hájí svrchovanost ústavy země.

Polský ústavní soud začátkem října rozhodl, že některé články základních smluv o EU odporují polské ústavě. Polsko podle soudců vstupem do EU a podpisem unijních smluv nepředalo Unii kontrolu nad svým právním řádem. Šéfka unijní exekutivy Ursula von der Leyenová tehdy reagovala prohlášením, že Brusel zajistí dodržování unijního práva.

Komise dnes uvedla, že polský verdikt je „porušením obecných principů autonomie, nadřazenosti, efektivity a jednotné aplikace unijního práva“. Polský ústavní soud podle Komise zároveň porušuje ustanovení unijní smlouvy zajišťující právo obyvatel země na právní ochranu. „Komise má vážné pochybnosti o nezávislosti a nestrannosti ústavního soudu,“ dodala EK, která již v minulosti kritizovala některé verdikty polského soudu, jenž podle polské opozice vykonává vůli vlády.

Polský premiér Mateusz Morawiecki v reakci na rozhodnutí Komise opět odmítl, že by soud byl zpolitizován. „Je to útok na polskou ústavu a svrchovanost,“ uvedl na twitteru náměstek polského ministra spravedlnosti Sebastian Kaleta.

Komise již vedla či vede s Polskem řadu řízení kvůli zákonům souvisejícím s polskou justiční reformou, kterou Brusel považuje za ohrožení nezávislosti soudů. Pokud Polsko nevyhoví námitkám, má EK možnost obrátit se na Soudní dvůr EU.

Některé z jeho předběžných opatření nebo rozsudků vůči Polsku však země nerespektuje. Proto Varšava dostala za nerespektování pokuty, které však dosud odmítá hradit. Vymoci je ale může Komise, a to zastavením proplácení peněz z fondů EU.

„Přála bych si, aby v zájmu vyřešení sporů okolo vlády práva polská vláda zásadně přehodnotila svůj postoj, abychom v roce 2022 našli cestu k dialogu,“ uvedla k dnešnímu rozhodnutí Komise její místopředsedkyně Věra Jourová.

Brusel dává podle ní přednost dialogu před silovými kroky. Pokud však Varšava na výtky spojené s omezováním nezávislosti justice v prvních měsících roku nezareaguje, je Komise připravena využít nové pravidlo a omezit přísun unijních peněz.

Polský rozsudek je politickým signálem. Musíme chránit právní stát, shodli se odborníci

Situace na poli ochrany právního státu v EU se vyostřuje. Polsko neuposlechlo předběžné opatření unijního soudu, tamní ústavní tribunál také zpochybnil nadřazenost unijního práva. Do středu pozornosti se tak dostala otázka, jaký má princip právního státu pro EU význam.