Polský parlament podpořil vznik nové vlády

Vláda Jaroslawa Kaczyńského, bratra polského prezidenta Lecha Kaczyńského, dostala podle očekávání včera důvěru polského parlamentu. Vládu podpořilo 240 poslanců, 205 bylo proti.

„Jsem šťastný. Můžeme konečně začít pracovat. V Polsku je toho potřeba tolik udělat,“ řekl nový premiér sněmovně krátce po té, co podpořila vznik jeho vlády.

Prioritami nové polské vlády by měl být boj s korupcí, reforma veřejných financí, výstavba nových dálnic a investice do bydlení. Nová vláda je podle Jaroslawa Kaczyńského nakloněná evropské integraci, zdůraznil však, že Brusel musí respektovat polskou katolickou tradici. Zmínil například, že témata, jako registrované partnerství jsou pro jeho vládu nepřípustná. V otázce čerpání z fondů EU Kaczyński zastává postoj, že čerpání z fondů si „Polsko zaslouží.“

Ve své řeči se premiér snažil uklidnit zahraniční investory, kteří se obávají, že změna ve vedení země bude mít za následek, že vláda poleví v úsilí vedoucí k dosažení rozpočtové stability. Na rozdíl od silné rétoriky, kterou používal v minulosti a kterou vyvolal obavy z tvrdého postupu vůči podnikům a z růstu sociálních výdajů, ve svém včerejším projevu zvolil mírnější tón a zavázal se, že jeho vláda bude usilovat o snížení rozpočtového deficitu, udržení silné měny a omezení byrokracie.

I když o samotném způsobu reformy veřejných financí premiér příliš nehovořil, v jeho kabinetu zasedne na postu ministra financí Stanislav Kluza, bývalý bankovní ekonom, a právě ten má být podle Kaczyńského zárukou zmírnění veřejných deficitů. Kluza, který není členem Kaczyńského strany Právo a spravedlnost to však bude mít velmi těžké již za nedlouho – při vyjednávání státního rozpočtu na příští rok. Mnoho ministrů předešlé vládě slíbilo totiž ve svých rezortech růst platů a populistické strany ve vládní koalici přislíbily zvýšit sociální dávky a dotace do zemědělství.

Kluza plánuje, že všem ministrům položí otázku z čeho chtějí na zvýšení výdajů čerpat a očekává podporu od premiéra. Ten si je podle něj „…vědom potřeby stability veřejných financí“. Polsko bude podle nového ministra financí usilovat o snížení deficitu veřejných financí do roku 2009. Poté začne zvažovat, kdy dojde k přijetí eura. Polsko tak zůstává jediným z nových členských států, který explicitně nestanovil datum pro přechod na společnou měnu.