Zeman se posouvá od obecné podpory EU ke konkrétním krokům, tvrdí politolog

Prezident Miloš Zeman na setkání s předsedou Evropského parlamentu Martinem Schulzem; zdroj: Evropský parlament.

Prezident Miloš Zemana se v rámci probíhající oficiální návštěvy Bruselu setkal s některými představiteli Evropské unie. Mluvil s nimi například o odložení nové tabákové směrnice, či zákonu o státních úřednících. Podle politologa Petra Kanioka Zeman svými kroky „poměrně účelně a pragmaticky rozvíjí pozitivní dojem, který v Unii jeho zvolení vzbudilo“.

Druhým dnem pokračuje oficiální návštěva prezidenta Miloše Zemana v Bruselu, během které se postupně setkává s významnými představiteli Evropské unie a NATO (EurActiv 18.9.2013).

Jedním z témat, o kterém včera mluvil s předsedou Evropského parlamentu Martinem Schulzem, byl i v současnosti velmi diskutovaný návrh nové tabákové směrnice (Tobacco Products Directive – TPD).

„Pevně věřím, že zvítězí zdravý rozum a zájem na zaměstnanosti asi 1.500 zaměstnanců podniku Philip Morris v Kutné Hoře a v závislosti na prosperitě tohoto podniku asi deseti tisíc dalších zaměstnanců,“ řekl novinářům český prezident a dodal, že je podle něj v českém zájmu, aby byla směrnice alespoň odložena. O takzvané tabákové směrnici se chce Zeman bavit i při svých dalších schůzkách v evropských institucích.

Zemanovo včerejší prohlášení může vyvolávat otázku, zda prezident nejedená proti svému opakovaně deklarovanému názoru, že je zastáncem posilování federativních prvků v Unii (více například v našem rozhovoru).

S tím nesouhlasí politolog Petr Kaniok z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. „Jsem si jistý, že tabáková směrnice a její podpora až tak s podporou prohlubování evropské integrace nesouvisí. Jen těžko si představit, jak prezident Zeman, vášnivý kuřák, bojuje proti kouření.  Tady jde spíše o obecné preference toho, co je důležitější – zda boj proti kouření, nebo podpora určitého segmentu průmyslu či argumentace záchranou pracovních míst,“ řekl Kaniok EurActivu.

Dodává, že prezident Zeman se podle něj bude v tomhle sporu vždy stavět na stranu druhou. Česká republika patří mezi jedny z největších kritiků zmíněné připravované legislativy. Mezi argumenty odpůrců se objevují například případné ekonomické dopady regulace na české hospodářství nebo názor, že by se opatřeními v oblasti boje proti kouření měly primárně zabývat jednotlivé členské státy.

Pozitivní dojem

Prezident Zeman se však během své cesty věnoval i dalším tématům. Na včerejší večeři s předsedou Komise Josém Manuelem Barrosem byl jedním z nich i takzvaný zákon o státních úřednících, který by měl vést k odpolitizování státní správy (více v dalším dnešním článku).

„Prezident se vymezuje vůči předchozím vládám, které mu třeba chybami v čerpání evropských dotací daly docela pádnou munici,“ komentuje Zemanovo chování Kaniok.

Podle něj se prezident snaží posunout od obecné podpory evropské integraci ke zdůrazňování konkrétních kroků, na které navíc Evropská unie slyší. Příkladem může být právě zákon o státní službě.

„Poměrně účelně a pragmaticky tedy rozvíjí pozitivní dojem, který v Unii jeho zvolení vzbudilo,“ uzavírá Kaniok.