Poláci vyzývají k vytvoření evropské energetické unie

zdroj: Shutterstock; autor: Dabarti CGI

Polský premiér Donald Tusk v reakci na ukrajinskou krizi vybízí Evropskou unii k bližší spolupráci na poli energetiky. Věří, že vytvoření energetické unie pomůže členům snížit závislost na Rusku a bránit vzniku plynových krizí.

„Zkušenost několika posledních týdnů ukazuje, že Evropa musí v záležitosti energie usilovat o solidaritu. Vezmeme-li v úvahu nebezpečí plynové krize, měli bychom vytvořit účinnější mechanismus pro takový případ,“ prohlásil premiér s tím, že nejdůležitější bude dosáhnout jednoty mezi státy. Německá kancléřka Angela Merkelová podle něj už podotkla, že půjde o komplikovaný proces.

Varšava staví iniciativu na několika bodech, které se převážně týkají diverzifikace zdrojů. Počítá s „rehabilitací“ uhlí, rozvojem těžby břidlicového plynu i s dodávkami zkapalněného plynu z USA.

Zároveň chce, aby se státy dohodly na společném nákupu plynu od dodavatelů zvenku, což by posílilo vyjednávací pozici zákazníků a zajistilo jim „férové“ ceny. Premiér také žádá Brusel, aby poskytl 75 procent prostředků na vytvoření potřebné infrastruktury, především plynovodů mezi členskými zeměmi. Záměr podle Tuska podporuje unijní prezident Herman Van Rompuy. Očekává se, že Evropská komise do června předloží konkrétní plán, jak by energetická unie mohla fungovat.

Bruselský think tank Breugel před pár dny zveřejnil zprávu, ve které tvrdí, že unie je do roka schopná vzdát se ruského plynu. „Je to velká výzva, ale není to nemožné,“ uvádí se v materiálu. Organizace navrhuje, aby se 130 miliard metrů krychlových ruského plynu nahradilo dodávkami z Norska a severní Afriky. Některé země, například Nizozemsko, mohou zvýšit vlastní těžbu. Další náměty korespondují s Tuskovým plánem.

Celý článek najdete na webu E15.cz.