Poláci se ve volbách poznamenaných vysokou účastí zbavili premiéra Kaczyńského

Donald Tusk; zdroj: Evropská komise

Evropská unie si po předčasných volbách v Polsku pravděpodobně vydechne. Předběžné výsledky ukazují, že velká většina Poláků hlasovala proti současnému premiérovi Jaroslawu Kaczyńském. Pod jeho vládou se země často dostávala do sporů s ostatními členskými státy.

Souvislosti:

V uplynulých letech vyvolávaly konzervativní a nacionalistické postoje strany Právo a spravedlnost odstupujícího premiéra Jaroslawa Kaczyńského v evropských kruzích rozpaky a donedávna také představovaly vážnou hrozbu pro vyjednávání o nové evropské smlouvě.

Výroky Kaczyńského, jehož bratr Lech bude zastávat úřad polského prezidenta až do roku 2010, zaplnily titulní stránky evropských novin poté, co premiér prohlásil, že váha polských hlasů v Radě je zkreslená kvůli milionům Poláků, kteří zahynuli během invaze a okupace Polska nacistickým Německem v průběhu druhé světové války.

Další postoje, jaké polská vláda zaujala například v případě nedávného sporu ohledně evropského dne proti trestu smrti, odmítání přítomnosti pozorovatelů OBSE u voleb a hon na bývalé komunisty znechutily umírněné a mezinárodně orientované Poláky, kteří změnu vlády nyní s velkou pravděpodobností přivítají.

Témata:

Ve včerejších parlamentních volbách odevzdalo své hlasy více než 55% Poláků, což je nejvíce v postkomunistické historii země.

Po sečtení více než 90% všech hlasů se ukazuje, že 41,6% voličů hlasovalo pro tržně orientovanou středopravou Občanskou platformu, jejíž leader a s největší pravděpodobností také nový polský premiér Donald Tusk před volbami přislíbil zklidnění v polské zahraniční politice díky níž se země dostávala v Evropě postupně na okraj.

Tusk během své kampaně slíbil také provedení reforem zaměřených na podporu podnikání, privatizaci zbývajících státních podílů ve velkých podnicích a odstraňování byrokratické zátěže. Občanská platforma uvedla, že by v letech 2012-2013 ráda přijala jednotnou evropskou měnu euro.

Kaczyńského Právo a spravedlnost získala podle dosavadních výsledků zhruba 32% všech hlasů. Volby poukázaly také na velké generační rozdíly v současném Polsku. Většina mladých lidí, kteří již z velké části nepamatují dobu komunismu, podporovala tržně orientovanou Občanskou platformu. Starší Poláci dali naproti tomu své hlasy buď straně Právo a spravedlnost nebo Polské lidové straně, která bude dostala téměř 8% všech hlasů.

Krajně pravicová Sebeobrana ani populistická Liga polských rodin hranici 5% potřebnou pro zvolení do Parlamentu s nejvyšší pravděpodobností nepřekročí

Další kroky:

Oficiální volební výsledky by měly být známé během dneška.