Pokyny pro brexit jsou na stole. Počítají i se sjednocením Irska

brexit

© Shutterstock / kostasgr

Lídři členských zemí EU se o víkendu v Bruselu shodli na závazných pokynech pro vyjednávání o brexitu. A shodli se na nich velice rychle. Problémy však nastanou už brzy, a to zejména u otázky, jak zaplnit „díru“ v unijním rozpočtu. Pokud jde o budoucí vztahy mezi EU a Británií, ty přijdou na řadu až příští rok.

Od oficiálního spuštění článku 50 Smlouvy o Evropské unii uběhl už více než měsíc. I proto se představitelé členských států během uplynulého víkendu sešli v Bruselu na mimořádném summitu, aby společně přijali závazné pokyny pro celý „brexitový proces“.

Během vyjednávání, které bude podle optimistických scénářů probíhat po následující dva roky, má celá unijní sedmadvacítka postupovat jednotně. Nikdo tedy nesmí v žádné otázce s Británií vyjednávat sám za sebe.

O víkendu to zatím šlo hladce – 27 politických lídrů se na pokynech pro jednání shodlo během pár minut. Nalézat shodu v konkrétních bodech však bude stále těžší. Příkladem může být třeba otázka, co udělat s budoucí „dírou“ v rozpočtu, kterou po sobě Británie zanechá.

Británie by měla platit. A hodně

„Jak bude debata postupovat a na pořad dne se dostane otázka rozpočtu, budou nás čekat těžká rozhodnutí. Je jasné, že jsou zde ti, kteří nechtějí platit ani penny navíc. Stejně tak jsou zde tací, kteří se nechtějí žádné penny vzdát,“ uvedl po summitu předseda Komise Jean-Claude Juncker.

Odhaduje se, že s odchodem Británie bude Unie každoročně chudší o 9 až 12 miliard eur. Unijní lídři pak chtějí dosáhnout toho, aby Londýn před svým odchodem z EU zaplatil kolem 60 miliard eur, což nebude snadné.

Kromě otázek financí se prvotní fáze jednání zaměří i na práva unijních občanů nebo na hranice Severního Irska. Podle dosavadních vyjádření se dá očekávat, že vyjednávání se nikam neposune, dokud nebudou vyřešeny tyto stěžejní otázky.

Juncker: Jak bude debata postupovat a na pořad dne se dostane otázka rozpočtu, budou nás čekat těžká rozhodnutí.

V Británii v současnosti žijí přes 3 miliony unijních občanů. Milion a půl Britů pak trvale pobývá na kontinentu. Kvůli  brexitu  jsou však práva všech těchto lidí v ohrožení. A to bez ohledu na to, zda se jedná o pracovníky, studenty či důchodce.

„Potřebujeme britskou odpověď. Závisí na tom životy mnoha lidí,“ prohlásil předseda Evropské rady Donald Tusk.

Jednotné Irsko bude automaticky členem EU

V přijatých pokynech se pak výslovně uvádí, že „prioritou bude dosažení dohody o vzájemných zárukách s cílem zachovat ke dni vystoupení pro občany EU a Spojeného království, jichž se vystoupení Spojeného království dotýká, jakož i jejich rodiny, postavení a práva vyplývající z právních předpisů EU“.

O irskou otázku se zajímal především irský předseda vlády Enda Kenny. Tomu se do závěrečného dokumentu podařilo přidat ustanovení, díky kterému by případné budoucí znovusjednocení ostrova nijak nenarušilo členství Irska v EU.

„K tomu může dojít za 10, 20, 30 let. Já si jen myslím, že ujasnit si tuto možnost již nyní je důležité,“ prohlásil k tomu irský ministr pro evropské záležitosti Dara Murphy.

Budoucnost vztahů? Až v budoucnu

Celé vyjednávání o bexitu bude rozděleno do dvou hlavních fází. V první se rozhodne o vyvázání Británie z práv a povinností, které jsou spojeny se členstvím v EU. Do ní spadají i zmíněné finance nebo práva občanů žijících v Británii.

Tusk: Potřebujeme britskou odpověď. Závisí na tom životy mnoha lidí.

Ve druhé fázi, která by podle odhadů mohla začít v roce 2018, se bude jednat o budoucí podobě vzájemných vztahů mezi Británií a EU. A nepůjde jen o vztahy čistě obchodní.

„Přestože vztah mezi Unií a třetí zemí nemůže skýtat stejné výhody jako členství v Unii, silné a konstruktivní vazby budou i nadále v zájmu obou stran a měly by zahrnovat více než jen obchod,“ stojí v přijatém dokumentu.

Obchodní vztahy však i nadále zůstávají stěžejní oblastí. Británie již uznala, že pokud bude chtít zůstat na jednotném trhu, bude muset respektovat všechny svobody s ním spojené, tedy včetně volného pohybu osob a pracovníků. Pravděpodobnou variantou tedy zůstává nějaká forma dohody o volném obchodu.

S využitím EurActiv.com