Pokusů o sesazení Komise bude přibývat, míní europoslanci

zdroj: Evropský parlament.

Snahy o odvolání Evropské komise budou v budoucnu četnější. Podle českých europoslanců to ale není nic překvapivého, běžným výjevem z dění v Evropském parlamentu se stanou i obstrukce extremistických stran.

Junckerova Komise přečkala první pokus o své sesazení. Krajně pravicové strany vyvolaly hlasování, ve kterém jí europoslanci měli vyslovit nedůvěru.  Nakonec se tak ale nestalo.  Za Junckera a jeho tým, který úřaduje teprve jeden měsíc, se postavilo 461 poslanců (101 hlasovalo pro a 88 se zdrželo hlasování).

Se situací, v níž budou členové Evropské komise a jejich šéf aktivně přesvědčovat europoslance, že si i nadále zaslouží jejich důvěru, se pravděpodobně nesetkáváme naposledy. Pokusů o sestřelení exekutivy bude totiž podle některých komentátorů přibývat.

K podání návrhu na hlasování o vyslovení nedůvěry stačí shromáždit 76 podpisů europoslanců, tedy jednu desetinu celého sboru. „To může být krajními protestními stranami v budoucnu užíváno pro cílenou parlamentní obstrukci a komplikaci práce Komise,“ upozorňují analytici českého think-tanku Evropské hodnoty Radko Hokovský a Jakub Janda.

Jak od svého jmenování do čela Komise při každé příležitosti zdůrazňuje šéf Komise Jean-Claude Juncker, instituce chce být pod jeho vedením vnímána jako politická a nikoliv úřednická. To se neobejde bez důsledků.

„Tímto způsobem se v Evropském parlamentu voliči mohou pomalu stát svědky standardní politické hry mezi jasně rozpoznatelnou vládní koalicí a opozicí,“ dodávají oba analytici.

Naše argumenty budou silnější

S tím, že se hlasování o důvěře evropské exekutivě může za určitých okolností proměnit v poměrně snadno dostupný nástroj v rukou extremistických stran, který budou využívat k obstrukcím, souhlasí i česká europoslankyně Michaela Šojdrová z nejpočetnější frakce evropských lidovců (EPP).

„Tyto strany a skupiny budou vždy napadat práci proevropských politiků, takže se situace s hlasováním o nedůvěře opakovat může,“ řekla redakci EurActivu. Nic neobvyklého na tom ale nespatřuje. „Je to demokracie. Vyvolat hlasování o nedůvěře je právo každého demokratického parlamentu,“ dodala.

Podle europoslance Pavla Teličky (ALDE) se pokusy o odvolání Komise jako celku sice opakovat mohou, ale zase tak často jimi svědky nebudeme. „Obstrukce však čekejme v běžné agendě. Jinak se populisté, extremisté a nacionalisté nedokážou zviditelnit,“ myslí si Telička.

Na častější výměnu názorů v Evropském parlamentu mezi proevropsky laděnými frakcemi a těmi, kdo evropskou integraci kritizují nebo přímo odmítají, se připravuje i jeho stranická kolegyně Martina Dlabajová.

„Demokratický systém dává menšině právo na vyslovení svých názorů před většinou. Zdravá debata ještě nikomu neublížila,“ napsala EurActivu. „Předpokládám však, že naše argumenty budou silnější.“

„Co se týče postojů krajních stran, tak nemám obavy ze spojování s frakcí ECR (Evropští konzervativci a reformisté). Rozhoduji se samostatně. Ke shodnému hlasování může docházet i opakovaně a já nebudu hlasovat v rozporu s mým svědomím jen proto, aby to bylo jinak než hlasují extremisté,“ uvedl k tomu europoslanec Evžen Tošenovský (ECR), jehož frakce včera hlasovala pro sesazení Evropské komise.

Autor: Lucie Bednárová.