Pokud ČR nezahájí relokace migrantů, Komise zváží žalobu

relokace

@ European Union, 2017

Evropská komise apeluje na členské státy, aby zvýšily své úsilí při relokaci migrantů z Itálie a Řecka. Pokud v nejbližší době země EU včetně České republiky svůj přístup nezmění, Komise zváží jejich žalobu u Soudního dvora.

Členské státy EU nedostatečně pomáhají Itálii a Řecku, které jsou pod náporem migrační krize. Informovala o tom Evropská komise, která pravidelně předkládá zprávy o pokroku v oblasti relokací osob mezi členskými státy a přesídlování uprchlíků ze třetích zemí.

Hlavním problémem je podle eurokomisařů nedostatek politické vůle, a pokud v dalším měsíci nezvýší země své úsilí, Komise zváží možnost zahájení řízení pro nesplnění povinností. V takovém případě by mohla celá věc jít až před Soudní dvůr EU, který by mohl členským státům udělit pokutu.

Podle místopředsedy Evropské komise Franse Timmermanse by však žaloba členských států uprchlíkům nijak nepomohla. „Zvážíme možnost řízení pro nesplnění povinnosti, doufám ale, že se nám podaří státy politicky přesvědčit k většímu úsilí,“ prohlásil eurokomisař při představení nové zprávy o pokroku v oblasti relokací a přesídlování.

Počet relokací stoupá pomalu, ČR se nadále nezapojuje

Ve sledovaném období, tedy od 6. prosince 2016 do 7. února 2017, bylo relokováno 3 813 lidí. Z toho jen v prosinci se jednalo o 1 926 osob, což je zatím nejvyšší počet měsíčních relokací. Členské státy by však podle měsíčního plánu měly relokovat až 3 000 lidí.

Doposud bylo z Řecka a Itálie relokováno celkem 11 966 osob, přičemž Rada EU se v září 2015 zavázala k zajištění až 120 000 lidí.

Nejméně aktivní jsou země Visegrádské skupiny společně s Rakouskem a Chorvatskem. Česká republika doposud relokovala pouze dvanáct lidí z Řecka a přerozdělování migrantů nadále odmítá stejně jako navrhovanou revizi evropského azylového systému, takzvaný koncept efektivní solidarity.

Jak se země Visegrádu staví k migrační krizi? Více >>>>

„Koncept by měl umožnit, aby se členské státy z mechanismu relokací mohly zcela vyvázat,“ uvedla Hana Malá z Ministerstva vnitra ČR.

Komise představí další postup v březnu

Zapojení všech členských států a projev solidarity jsou však podle Evropské komise klíčové a členské státy se musí zapojit ve všech aspektech. Česká republika je proto jedním ze států, které mohou čelit zvýšenému tlaku ze strany evropských institucí.

Jednou z možných cest, jak zvýšit zapojení zemí do relokací, je podle eurokomisaře Timmermanse vzájemný tlak mezi členskými státy. „Například Irsko k relokacím přistupuje velmi zodpovědně a dělá víc než má,“ prohlásil. Státy, které odmítají pomoci uprchlíkům, podle něj ztrácí svůj morální základ vycházející z evropského humanismu. „Nemůžeme zapomenout a ignorovat základní hodnoty naší společnosti,“ řekl eurokomisař.

V březnu vydá Komise další zprávu o pokroku. Na základě zjištěných výsledků zváží další varianty nátlaku na členské státy, které relokační systém nedodržují.