Pokud Británie změní názor, může v EU zůstat, říká Tusk

brexit

@ European Union, 2017

„Naše srdce jsou vám stále otevřena.“ Tak zní vzkaz předsedy Evropské rady Donalda Tuska směrem k Britům, kteří se rozhodli opustit EU. Brexit už ale oficiálně běží, a pokud by Británie změnila svůj názor, musela by se s tím zřejmě obrátit na Soudní dvůr EU.

Předseda Evropské rady Donald Tusk dnes v Evropském parlamentu ujistil, že Británie by mohla setrvat v Evropské unii, pokud by ještě změnila názor na brexit.

Na ostrovech se totiž nyní znovu diskutuje o možnosti nového referenda.

Mluvčí britské premiérky Theresy Mayové však prohlásil, že je naprosto jasné, že Británie z EU odejde, jak odhlasovala britská veřejnost.

„Pokud se britská vláda přidrží svého rozhodnutí odejít, brexit se v březnu 2019 stane skutečností se všemi negativními důsledky. Ledaže dojde ke změně názoru u našich britských přátel,“ řekl Tusk a citoval výrok britského vyjednávače pro brexit Davida Davise, že „pokud demokracie nedokáže změnit názor, přestává být demokracií“.

„Na kontinentu jsme názor nezměnili – naše srdce jsou vám stále otevřena,“ ujistil Tusk.

Podobně se vyjádřil i další čelní představitel EU.

„Dveře zůstávají otevřené – a doufám, že to v Londýně uslyší,“ dodal předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Dohoda nesmí být pro Brity výhodnější než pro Evropany

Tusk před europoslanci hovořil o výsledcích prosincového summitu, kde šéfové států a vlád 27 členských států přijali rozhodnutí posunout jednání o brexitu do druhé fáze, tedy k rozhovorům o přechodném období a o budoucích vztazích mezi EU a Londýnem po brexitu.

V dnešní rozpravě poslanců opět zazněla upozornění, například od šéfa evropských lidovců Manfreda Webera či šéfa liberálů Guye Verhofstadta, že Evropský parlament neschválí automaticky vše, na čem se vyjednávači dohodnou.

EP hodlá trvat na právech Evropanů usazených v Británii a nepřistoupí na to, aby se Británie po brexitu ocitla ve výhodnějším postavení vůči EU než v jejím rámci.

„Dohoda nemůže být (pro Británii) až tak výhodná, aby nepodnítila další členské státy k vystoupení,“ poznamenal šéf frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR), britský konzervativec Syed Kamall.

„Británii bude lépe bez jakékoli dohody! A EU na to doplatí,“ naopak varoval David Coburn, šéf skotské odbočky Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP), obviňující unijní vyjednávače, že se snaží zničit roli Londýna jako finančního centra.

„Brexit se ukazuje být daleko dražší a komplikovanější, než nám tvrdili v kampani před referendem,“ postěžoval si naopak labourista Richard Corbett.

O možném anulování článku 50 by musel rozhodnout soud

Tusk i dříve naznačoval, že britské rozhodnutí o odchodu z EU by Britové mohli ještě změnit. Tato možnost se však podle tisku dříve nejevila jako pravděpodobná vzhledem k tomu, že hlavní britské strany přislíbily respektovat rozhodnutí voličů z předloňského referenda, které těsnou většinou o odchodu z EU rozhodlo.

Bývalý předseda protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage nicméně nedávno v televizním rozhovoru překvapivě nadnesl možnost konání nového referenda. Pokud by se druhé referendum konalo, těsná většina lidí by se podle průzkumu vyslovila pro setrvání Británie v EU.

Británie však již spustila článek 50 o vystoupení z EU. Pokud by chtěla svůj osud ještě zvrátit, musela by tento čin odvolat.

Z hlediska mezinárodního právě ale není jasné, zda lze rozhodnutí vzít zpět. Podle studie Evropského parlamentu by to musel prověřit Soudní dvůr EU. Nejde totiž jen o vystoupení Británie z EU, ale o budoucí interpretaci článku 50 Smlouvy o EU.