Podvody s nezdaněným tabákem: ve Sněmovně leží návrh na změnu zákona

zdroj: Shutterstock; autor: hutch photography

Poslanecká sněmovna má dnes (23. července) rozhodovat o výši spotřební daně na tabákové výrobky. Kromě toho by ale mohla v novele zákona schválit nové vymezení toho, jaký tabák vlastně dani podléhá. Podle celníků by to pomohlo vyřešit problém s prodejem nezdaněného tabáku, který oficiálně není určen ke kouření, ale lidé si ho kvůli kouření kupují.

Poslanci dnes ve třetím čtení hlasují o novele zákona o spotřební dani, která by měla zvýšit zdanění cigaret a dalších tabákových výrobků. Česko musí novelu schválit, aby začalo plnit požadavky evropské směrnice, která určuje minimální zdanění těchto produktů.

Novela by ale mohla přinést i jinou novinku. Pokud totiž projde jeden z nenápadných pozměňovacích návrhů, který zatím nevzbudil větší ohlas, mohl by zákon nově definovat, jaký tabák vlastně podléhá zdanění.

To je přitom otázka, která v současné době trápí například českou celní správu. Během posledních dvou až tří let se totiž začaly objevovat prodejny, ve kterých mohou zákazníci nakoupit sušené tabákové listy a přímo na místě si je nařezat tak, aby bylo možné z tabáku balit cigarety. Nemusí za něj ovšem platit spotřební daň.

Podle současného zákona totiž spotřební dani podléhá jen tabák, který je výslovně určen ke kouření. A právě tady nastává problém. Tabákové listy se totiž oficiálně prodávají s tím, že jde o dekoraci nebo podobné zboží.

„Setkáváme se také s nelegálními baleními tabáku, který je sice prakticky zpracován a uspůsoben ke kouření, ale na obalu je uvedena poznámka, že ke kouření určen není,“ řekl EurActivu v nedávném rozhovoru plukovník Aleš Hrubý z Generálního ředitelství cel ČR.

Podvody v Česku

Nový trend se přirozeně nelíbí ani legálnímu tabákovému průmyslu. Podle jeho statistik je v Česku asi třicet provozoven, které se specializují na prodej tabákových listů. Počty zákazníků se prý denně pohybují v řádech desítek a stát kvůli tomuto prodeji ročně údajně přichází asi o půl miliardy korun na dani.

Se stejným problém se podle plukovníka Hrubého v posledním roce a půl dobře vypořádali na Slovensku a v Polsku, kde se rozhodli zatížit spotřební daní tabák jako surovinu celkově.

Právě na polský a slovenský příklad se odvolává poslanec hnutí Úsvit Karel Fiedler, který s pozměňovákem ve Sněmovně přišel. „Přijetí tohoto opatření by bylo jasnou reakcí pro organizovaný zločin, který aktuálně přesouvá tyto aktivity do České republiky,“ píše ve svém návrhu.

„Nárůst tohoto problému u nás nastal v roce 2013, kdy právě Polská republika přijala zákonnou úpravu a zdanila tyto tabákové produkty, čili tabákové listy, a distributoři potom hledali další odbytiště, které nalezli u nás,“ vysvětloval také ve sněmovní rozpravě.

Spotřební daň by se podle něj měla vztahovat na řezaný, dělený, kroucený nebo lisovaný tabák a také na tabákový odpad, tabákové listy nebo jakýkoliv nezpracovaný tabák, který je možné kouřit.

Autor: Adéla Denková