Podpis asociační dohody s Ukrajinou je v nedohlednu, na stole leží jen politické kapitoly

Prozatímní ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk; zdroj: Shutterstock; autor: snig

Už příští týden by mohla prozatímní ukrajinská vláda podepsat s Evropskou unií asociační dohodu. Půjde ovšem pouze o politické kapitoly dokumentu. O hospodářských záležitostech bude potřeba ještě debatovat. EU se pravděpodobně bude snažit vyjasnit si vzájemně pohledy s Ruskem a zhodnotit ekonomické dopady, jaké může dohoda mít.

Prozatímní ukrajinská vláda doufá, že stále neprovedený podpis asociační dohody s Evropskou unií by mohl proběhnout už příští týden. Jak dala najevo už dříve, chtěla by dohodu podepsat na blížícím se summitu EU.

Podle českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) by obě strany smlouvu skutečně podepsat mohly. A to buď právě na zasedání Evropské rady 20. a 21. března 2014 nebo už v pondělí 17. března na jednání unijních ministrů zahraničních věcí. Zaorálek to sdělil ČTK.

Jedná se ovšem jen o politické kapitoly dohody. Podpis dokumentu jako celku zatím v dohledu není. A podle informací bruselské redakce EurActivu to nedělá mezi Ukrajinou a EU právě dobrou krev.

Podepíšeme „brzy“

Že se nejdříve podepíše pouze politická část asociační dohody, na tom se unijní lídři dohodli na mimořádném summitu EU minulý týden. Konkrétně mají v plánu dokument podepsat „brzy“, přesněji ještě před předčasnými prezidentskými volbami na Ukrajině 25. května.

Předseda Evropské rady Herman Van Rompuy toto rozhodnutí blíže nevysvětlil a neudělala to ani Evropská komise.

Určité vysvětlení ale EurActivu nabídl bulharský premiér Plamen Orešarski, který s novináři hovořil po bruselském summitu. „Hospodářské kapitoly asociační dohody potřebují více času, protože mezi EU a Ruskem existuje dohoda o tom, že ekonomické aspekty bude nejprve třeba prodiskutovat,“ citovala ho bruselská redakce.

Orešarski měl na mysli pravděpodobně dohodu z nedávného summitu EU-Rusko. Tam se obě strany dohodly, že budou na expertní úrovni společně konzultovat asociační dohody s EU v rámci programu Východního partnerství a jejich ekonomické dopady.

Ukrajinské zklamání

V té době ještě nebylo jasné, jaký bude další osud asociační dohody s Ukrajinou, protože tehdejší prezident Viktor Janukovyč přípravy na podpis přerušil. Podle mluvčího Komise Alejandra Ulzurruna ještě od té doby žádná expertní skupina pro dopady asociačních dohod nevznikla.  

EU přitom dává dlouhodobě najevo, že podpis asociačních dohod s východními partnery je čistě věcí bilaterálních vztahů a Rusko by se do celé záležitosti nemělo plést. Podle informací bruselského EurActivu je tak prozatímní vláda novým vývojem zklamaná.

Nejistota ohledně asociační dohody se navíc může projevit i v blízké budoucnosti. Zemi totiž čekají jak prezidentské, tak parlamentní volby. A nová vláda, která z nich vzejde, nemusí být podpisu automaticky nakloněna. V nedávném rozhovoru to podotkl i ruský velvyslanec při EU Vladimir Čižov.

O aktuálním vývoji na Ukrajině si můžete více přečíst ve speciálním fact sheetu.

Autor: Adéla Denková/EurActiv.com