Podobný útok jako na Kapitol může potkat i Evropu, varuje Jourová

© EPA

Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová byla nedávným útokem na Kapitol ve Washingtonu šokována. Rakouskému deníku Der Standard řekla, že něco podobného se může stát i v Evropě. Kritizovala také postup televizí, Twitteru a Facebooku, které dosluhujícímu americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi zúžily prostor pro vyjadřování. Podle mnohých násilné protesty Trump podnítil svými nepodloženými výroky.

Podle místopředsedkyně EK pro hodnoty a transparentnost odhalil útok radikálních stoupenců odcházejícího šéfa Bílého domu na parlamentní budovu z počátku tohoto měsíce „dvě hořké pravdy“.

„Zaprvé to byl útok na demokratickou instituci jako takovou. Viděli jsme přitom negativní vliv prezidenta a to, jak rostlo rozpolcení společnosti,“ řekla eurokomisařka z České republiky. Varovala přitom před vírou, že jde pouze o americký fenomén. „Dokážu si takovou situaci představit i v Evropě,“ upozornila.

Druhým „momentem pravdy“ byla pro Jourovou skutečnost, že televizní stanice „jednoduše vypnuly“ proslovy amerického prezidenta a Twitter a Facebook mu uzavřely účty. To podle ní vyvolává otázky, jak se stavět k nenávistným obsahům na internetu při zachování svobody názoru.

Biden v čele USA je podle EU příležitostí k posílení spolupráce na globálních tématech

Evropská unie chce po nástupu nového amerického prezidenta Joea Bidena výrazně posílit spolupráci se Spojenými státy, s nimiž měla poslední čtyři roky za vlády Donalda Trumpa chladné vztahy. Sedmadvacítka evropských zemí dnes zveřejnila strategii, podle které hodlá společně s Washingtonem bojovat proti pandemii nemoci covid-19 i klimatickým změnám a také vyřešit vzájemné obchodní spory.

Podle Jourové se v době koronavirové krize atmosféra ve společnosti zhoršuje. Politici a vlády se snaží krizi dostat pod kontrolu nepopulárními rozhodnutími. „Dějiny Evropy nás učí, že v dobách krize pak často slaví žně extremisté. Brzy tu nastane vystřízlivění,“ varovala Jourová.

Události v USA ukazují, že „potřebujeme jasná ústavní pravidla, především úctu občanů vůči ústavě“, podtrhla Jourová. Když evropští politici začnou ústavu „inovativně interpretovat“, nastává hlavní problém pro právní stát.

Twitter a Facebook nebo televizní stanice nemohly v americkém případě jednat na základě jasných a striktních zákonných pravidel, protože v USA neexistují. „Drží se tedy vlastních pravidel hry, soukromých podmínek, které mají enormní dopad na celý život,“ upozornila Jourová.

Eurokomisařka připustila, že Twitter a Facebook musely reagovat, když Trump svým stoupencům řekl, aby se vydali ke Kapitolu. Evropa je podle Jourové na tomto poli o krok dál. Jednotlivé státy mají zákony, podle nichž přistupují k nenávisti a násilí na internetu. Pravidla by však neměla být fragmentovaná, řekla Jourová a poukázala na to, že Evropská komise usiluje o společná pravidla a definice.

Internetová revoluce je tady. Komise zveřejnila regulaci digitálních gigantů

Evropská komise představila dlouho očekávaný balíček dvou návrhů nařízení, které mají ambici změnit pravidla na internetu pro příští dekády.