Podnikatelská mise míří do Vietnamu, může být klíčem k jihovýchodní Asii

zdroj: ShutterStock.com; autor: John Bill

Česká podnikatelská mise doprovází ministra zahraničí do Vietnamu. S touto zemí EU finálně dojednává dohodu o volném obchodu. Českým firmám nabízí vietnamský trh řadu příležitostí, pozor si ale musí dát například při výběru místního partnera. Je Vietnam klíčem k jihovýchodní Asii? A může být pro české podnikatele slibnější než Čína?

Dnes večer vyrážejí čeští podnikatelé na misi do Vietnamu, kam doprovodí ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka. Navštíví Ho Či Minovo Město a hlavní město Hanoj.

Výpravu organizuje Svaz průmyslu a obchodu ČR (SP ČR), který si od vietnamského trhu hodně slibuje.

Ve Vietnamu je třeba dát pozor při vstupu do jakýchkoliv právních vztahů, říká šéf kanceláře Czech Trade.

„Uspět mohou zejména výrobci elektrických strojů, dopravních prostředků a radarových systémů, dodavatelé technologií na ochranu životního prostředí, nakládání s odpady, výrobci obráběcích strojů, ale i prodejci luxusních potravin a nápojů, například výrobci doplňků stravy,“ vyjmenovává ředitel sekce mezinárodních vztahů SP ČR Lukáš Martin.

Ředitel kanceláře Czech Trade v Ho Či Minově Městě Zdeněk Degen dodává, že mezi perspektivní odvětví patří i energetika nebo zdravotnická zařízení.

Vietnamský trh podle něj nabízí českým firmám řadu příležitostí. „Některé české podniky se však musí oprostit od strachu z neznáma a z velké geografické vzdálenosti,“ dodává.

Obezřetnost je na místě

Při snaze o pronikání do Vietnamu je podle něj využívání služeb Czech Trade vhodné především pro malé a střední podniky. Kancelář v Ho Či Minově Městě například organizuje firemní prezentace pro vybrané publikum nebo pomáhá zajišťovat účast na odborných veletrzích a výstavách.

„Kromě toho poskytujeme další druhy individuální asistence, a to například při průzkumu trhu, vyhledávání potenciálních obchodních partnerů a tak dále,“ dodává.

Nejčastěji prý musí českým podnikatelům ve Vietnamu pomáhat se složitými celními procedurami nebo administrativními postupy při registraci produktů před uvedením na trh.

„V každém případě je potřeba být obezřetný při vstupu do jakýchkoliv právních vztahů s vietnamskými partnery, například při zakládání společného podniku. U soudních sporů před vietnamskými soudy se prakticky zatím nestalo, že by bylo dáno za pravdu jiné než vietnamské straně,“ varuje před možnými riziky.

Zájem roste

Zájem českých firem o Vietnam podle něj roste. V letošním roce je prý vyšší než v roce 2014. Za měsíc se do země ostatně chystá další podnikatelská mise organizovaná tentokrát Hospodářskou komorou ČR. 

Svaz průmyslu považuje Vietnam i za určitý klíč k jihovýchodní Asii. K rozvoji vztahů s tímto regionem by měla přispět i dohoda o volném obchodu, kterou s Vietnamem finálně dojednává Evropská unie.

Podstatnou část textu se přitom povedlo dojednat ještě před uzavřením Transpacifického partnerství, které dvanáct zemí z oblasti Tichého oceánu podepsalo na začátku října.

Podle Lukáše Martina by však mohla EU v této oblasti přidat. „Když je dvanáct zemí včetně USA, Austrálie, Japonska, Malajsie, Singapuru a Vietnamu schopno dojednat vzájemnou multilaterální dohodu o volném obchodu, proč podobné dohody nejsou schopni vyjednat i evropští vyjednavači?“ ptá se?

Lepší než Čína?

Samotný Vietnam, na který má Česká republika historické vazby, může být podle některých názorů pro české podniky lepší příležitostí než například obecně žádaná Čína.

Ve Vietnamu se mohou některé podniky prosadit snadněji než v Číně.

„Je pravda, že o Čínu má dnes zájem každý. Prosadit se v takto konkurenčním prostředí je nepoměrně těžší, než orientovat se na země, které jsou možná menší a nemají statut téměř světové mocnosti, ale na druhou stranu s nimi pěstujeme dlouhodobé vztahy, které nyní můžeme zhodnotit,“ říká k tomu europoslanec ODS Jan Zahradil, který je k obchodní dohodě EU-Vietnam zpravodajem v Evropském parlamentu.

Situace Číny je navíc odlišná, protože EU s touto zemí zatím dohodu o volném obchod nemá a ani nevyjednává. V současné době se jedná o investiční dohodě.

„I taková dohoda by samozřejmě otevřela pro naše firmy obrovské možnosti, například pokud jde o přístup k veřejným zakázkám. Vztahy s Čínou jsou totiž nyní asymetrické. Zatímco trh EU patří k nejotevřenějším na světě, na čínské straně tomu tak zdaleka není,“ dodává Zahradil.

Autor: Adéla Denková