Počet migrantů přicházejících do Řecka opět roste. Situaci máme pod kontrolou, říká Komise

© Shutterstock.com

Přes Turecko do Evropské unie přichází v poslední době opět více migrantů. V první třetině letošního roku se počet lidí, kteří nelegálně překročili pozemní turecko-řeckou hranici, zvýšil oproti stejnému období loni devítinásobně.

O rostoucích počtech migrantů dnes informovala Evropská komise. Výrazně vzrostl také počet migrantů, kteří přeplouvají z Turecka přes Egejské moře na řecké ostrovy. Podle Komise vzrostl meziročně téměř o 70 procent.

Hranici Turecka s Řeckem za prvních 18 týdnů letošního roku nelegálně překročilo 6108 lidí, přes moře se na řecké ostrovy za stejné období dostalo 9349 migrantů. Většina z nich podle údajů EK pochází ze Sýrie, Iráku, Afghánistánu a Turecka.

Grafika: Kudy míří migranti do Evropy a kolik jich je. Podívejte se na přehled kroků EU >>>>

Zda za zvýšený počet migrantů přicházejících do Řecka mohou méně důsledné kontroly tureckých pohraničníků, není podle agentury DPA jasné. Vláda v Ankaře v minulosti nicméně EU několikrát hrozila, že otevře své hranice, pokud jí Brusel nevyjde ve sporných otázkách vstříc. Turecko požaduje například bezvízový styk s Unií.

Situace je pod kontrolou

V roce 2016 evropská osmadvacítka uzavřela s Tureckem dohodu, podle které by měli být všichni migranti, kteří přijdou z Turecka do EU nelegálně, vráceni zpět. Unijní země na oplátku slíbily Ankaře mimo jiné finanční pomoc pro uprchlíky žijící na území Turecka.

Evropský komisař pro otázky vnitra a migrace Dimitris Avramopulos dnes upozornil, že navzdory tomu, že z Turecka do Řecka přichází stále více migrantů, je situace stále výrazně lepší než před uzavřením dohody s Ankarou.

„Mohu vám říci, že situace je pod kontrolou,“ řekl Avramopulos. Migrační dohoda s Tureckem podle něj funguje.

Avramopulos: Jsme proti stavění zdí… Evropa nikdy nebude pevností.

Evropská unie podle Avramopulose v řešení migrace učinila v poslední době pokrok, stále ale zůstává mnoho práce, například při budování společné pohraniční a pobřežní stráže. Eurokomisař zároveň odmítl, že by EU na turecko-řecké hranici chtěla postavit plot.

„Jsme proti stavění zdí,“ řekl. „Evropa nikdy nebude pevností,“ dodal.

Evropská  komise dnes také informovala o tom, že situace v centrálním Středomoří zůstává stabilní. Zatímco počet migrantů mířících do Itálie se snižuje, do Španělska přicestovalo letos o 22 procent lidí více než za stejné období v roce 2017.

Reforma azylové politiky do června zřejmě nebude

Eurokomisař Avramopulos dále zdůraznil, že členské státy by měly dodržet svůj slib a do konce června se dohodnout na reformě evropské azylové politiky.

Český premiér v demisi Andrej Babiš je ale k této vizi skeptický. Nynějšímu bulharskému předsednictví se totiž zatím nedaří najít dojednat kompromis přijatelný pro všechny země.

Přerozdělování uprchlíků nadále dělí Evropu. Dohoda zatím v nedohlednu. Více >>>> 

„Je názor, že to nedopadne, že se to posune až na rakouské předsednictví,“ řekl předseda vlády v demisi před odletem do Sofie na summit EU.

Základní spor je od května 2016, kdy Evropská komise debatu odstartovala zveřejněním svého návrhu změn, stále stejný. Země ze středu a východu společenství odmítají jakoukoliv formu povinného přerozdělování migrantů mezi ostatní státy EU, pro některé jiné země, třeba z jihu Unie je to ale naopak zásadní součást změn.