PNR: na seznam teroristů se člověk může dostat i omylem

zdroj: Shutterstock.com; autor: Vereshchagin Dmitry

O jmenné evidenci cestujících (Passanger name records – PNR), která má přispět ke sledování teroristů v rámci EU, se na půdě EU debatuje více než čtyři roky. Na přijetí směrnice o PNR, která je v současnosti blokována Evropským parlamentem, lídři EU tlačí hlavně od útoků na Charlie Hebdo v Paříži. Bezpečnostní analytik ale upozorňuje na komplikace, které s jmenou evidencí souvisí. Na seznam osob podílejících se na terorismu se totiž člověk může dostat i omylem.

Jedním z klíčových témat čtvrtečního neformálního summitu v Bruselu byl terorismus, kterému se Evropská unie začala intenzivně věnovat po lednových útocích v Paříži. Jak se předem očekávalo, lídři EU žádnou novou legislativu v tomto směru nenavrhli, a naopak zdůraznili, že je potřeba zaměřit se na zefektivnění toho, co už má Unie na stole. To je například směrnice o jmenné evidenci cestujících, která je v současnosti blokována Evropským parlamentem. Lídři EU vyzvali předsedu Evropského parlamentu Martina Schulze, aby EP přijetí směrnice urychlil. Mělo by se tak stát do konce roku.

Evropský parlament směrnici blokuje od roku 2013 zejména kvůli obavám o ochranu osobních dat cestujících. „Boj proti terorismu a ochrana soukromí musí jít ruku v ruce,“ tvrdí šéf frakce Aliance liberálů a demokratů pro Evropu Guy Verhofstadt. Podle Parlamentu by shromažďování a sdílení dat mělo být ošetřeno tak, aby informace o cestujících nemohly být zneužívány. Měly by proto být vytvořeny závazné normy o ochraně osobních údajů, které by se poté schvalovaly dohromady s PNR jako celek.

Na problémy jmenné evidence spojené se shromažďováním a ochranou dat cestujících upozorňuje i vedoucí Centra bezpečnostních studií Metropolitní univerzity v Praze Oldřich Bureš. Pro fungování PNR jsou totiž velice důležité již existující seznamy osob podílejících se na terorismu, je však pochybné, jak se osoby na seznamy dostávají, tvrdí Bureš. Ve většině případů se tak děje na základě utajovaných informací tajných služeb, ne na základě soudního rozhodnutí. Může se tedy stát, že se osoba dostane na seznam omylem (shoda jmen, data narození, adresy, nebo kvůli chybné informaci) a poté není snadné jméno ze seznamu odstranit.

Jmenná evidence cestujících má sice několik problémů, její přijetí je ale pro evropskou bezpečnost v době zvýšené hrozby teroristických útoků zásadní. Přispěje totiž ke sledování osob podezřelých z přípravy, či spáchání teroristických útoků. „Zastánci zavedení PNR v rámci EU argumentují zejména tím, že na základě těchto informací lze lépe identifikovat podezřelé osoby, které dosud nebyly známy, a které by příslušné orgány měly dále prověřit,“ řekl EurActivu Bureš.

Informace o cestujících si EU již několik let vyměňuje například s USA, Austrálií a Kanadou. Letecké společnosti jsou tak na základě těchto dohod povinné shromažďovat a poskytovat informace bezpečnostním úřadům například o jménech cestujících, sedadlech v letadle, zavazadlech, nebo o způsobu platby.

Autor: Eliška Kubátová