Ruský South Stream ještě není mrtvý, EU ale hledá nové zdroje

zdroj: www.south-stream.info

Rusko by nemělo zneužívat závislosti balkánských zemí na svém zemním plynu, prohlásil předseda Komise Juncker v reakci na rozhodnutí Moskvy ukončit výstavbu plynovodu South Stream. Problémy spojené s projektem lze podle Junckera vyřešit. Evropa ale zároveň hledá náhradní cesty pro dopravu plynu.

Podle předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera ještě není ruský plynovod South Stream úplně pohřben. Po včerejším jednání s bulharským premiérem Bojkem Borisovem Juncker obvinil Moskvu, že drží v napjaté situaci rusko-evropských vztahů Sofii jako rukojmí.

Rusko totiž v pondělí oznámilo, že projekt na výstavu plynovodu, který měl vést ruský plyn do Evropy právě přes Bulharsko, ukončí kvůli evropským požadavkům na hospodářskou soutěž. Na náhradní trase teď bude Moskva spolupracovat s Tureckem.

Podle Junckera nejsou problémy okolo South Streamu nepřekonatelné a EU může s  pracovat na jejich vyřešení. Rusko ale podle něj nesmí tlačit ke zdi balkánské země, které na jeho plynu závisí.

Konec South Streamu?

Evropská unie již řadu let hledá možnost jak se vyhnout opakování krizí z let 2006 a 2009, kdy byly kvůli sporům Ruska a Ukrajiny omezeny dodávky do Evropy. Právě plynovod South Stream měl území Ukrajiny obcházet a dopravovat ruský plyn do jihovýchodní Evropy.  

Stavba ovšem narazila na unijní legislativu. Nevyhovovala by totiž pravidlům, podle kterých nesmí mít dodavatelé plynu zároveň kontrolu nad plynovody.

Evropské komisi dále vadilo, že Bulharsko v rámci mezivládní dohody poskytlo ruskému Gazpromu daňové zvýhodnění, které neodpovídá evropským předpisům. Kvůli ruské agresi na Ukrajině se navíc zvýšila evropská nechuť po ruském plynu, a projekt tedy nemá takovou podporu jako dříve.

Hledat nové cesty

Bulharsku a dalším balkánským zemím se ale situace nelíbí a cítí se být oběťmi. Od EU proto očekávají náhrady za vzniklé škody. Srbsko například tvrdí, že pouze stavba části plynovodu na jejich území by přinesla do jeho státní kasy více než miliardu eur.

EU nyní řeší co dál. Ve středu zasedala Energetická rada EU-USA. Při této příležitosti se sešla šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová se svým americkým protějškem Johnem Kerrym. Podle unijních i amerických představitelů by projekt South Stream pouze zesílil převahu ruského plynu na evropském trhu v době, kdy je třeba hledat různorodé dodavatele a přepravní cesty.

Pro budoucnost energetických dodávek do EU zůstává důležité Turecko. Jak už bylo zmíněno, Ankara se s Moskvou předběžně dohodla na zahájení prací na alternativním plynovodu k South Streamu, který by končil u řeckých hranic. Skrz Turecko by mohla být přepravována také ropa a zemní plyn ze Středomoří, Kaspického moře nebo Iráku.

Zkapalněný plyn

S ukončením výstavby South Streamu se objevily nové impulsy i pro jiné projekty, které by Evropě umožnily zbavit se závislosti na ruském plynu.

Jedním z nich je Západem podporovaný plynovod Nabucco, který měl vést ázerbájdžánský plyn z Kaspického moře skrz Turecko, Bulharsko až do Rakouska. Projekt byl ale zrušen mimo jiné kvůli nedostatečné poptávce po dvou plynovodech. Nyní by však znovu mohl být brán v potaz.

Podobným projektem je i Transjadranský plynovod (TAP). Stejně jako u Nabucca, i tato trasa by měla vést z Ázerbájdžánu skrz Turecko do Evropy. Konsorcium TAP však odmítlo současnou situaci komentovat. Další možností je propojení Rumunska a Bulharska se slovenskou plynovou sítí přes jihozápadní Ukrajinu.

Součást alternativních dodávek také představuje terminál, který bude na chorvatském ostrově Krk zpracovávat zkapalněný zemní plyn. Ten by mohl být dopravován tankery z Kataru, Alžírska nebo i USA. Následně by pak plyn mohl být přiváděn dále do Maďarska a na území zbytku Balkánu.

Energetická rada EU-USA také kladně hodnotila projekty v Baltském moři. V Litvě nedávno vznikl plovoucí terminál na zpracování zkapalněného zemního plynu, který byl příznačně nazván „Nezávislost“. Tento terminál bude schopen zásobovat i ostatní baltské země. Podle Energetické rady by se Pobaltím měly inspirovat i jihovýchodní státy EU.

Autor: EurActiv.com/Marek Vondřich/Adéla Denková