Plynovod sever-jih hledá obchodní model

Zdroj: www.rwe.cz.

Čím déle budou ohroženy dodávky plynu přes Ukrajinu, tím větší bude tlak na propojení severu a jihu Evropy. Součástí této plynové cesty bude i Česko. „Chceme posílit severojižní propojení. Nicméně pořád je pro nás nejlevnější plyn dopravovaný přes Ukrajinu. Možnost odběru plynu z polského budovaného terminálu pro dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG) bude hlavně pojistka pro případ krize,“ tvrdí český ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Nyní o financování propojovacích plynovodů jednají regulátoři s provozovateli tranzitních soustav. V Česku chce Energetický regulační úřad povolit společnosti Net4Gas, aby do regulovaných cen pro české spotřebitele zahrnul jen 42 procent nákladů na plynovod. Zbytek musí pokrýt z poplatků za tranzit či z evropských dotací.

Pokud by však měly propojky jako záloha pro případ výpadků ukrajinské cesty, jak naznačuje Mládek, bude tento finanční model obtížně udržitelný.

„Využití propojovacích plynovodů bude nárazové, jak budou obchodníci chtít využívat rozdílů v cenách plynu v Polsku a v Česku. O dlouhodobou rezervaci kapacity dnes není velký zájem,“ upozorňuje Rafal Wittmann, ředitel pro rozvoj a výstavbu polského provozovatele tranzitních plynovodů Gaz-System. To podle něj komplikuje zajištění peněz na investice.

Propojením k soustavě by Česko získalo přístup k LNG z polského terminálu ve Svinoústí. Experti však tvrdí, že ani v dlouhodobém horizontu nebude moci kapalný zemní plyn konkurovat ruskému plynu.

Celý článek naleznete na webu E15.cz.