Plány obnovy zemí EU jsou nedostatečné, upozorňuje Komise. Neplní stanovená kritéria

Místopředseda Komise Valdis Dombrovskis na dnešní neformální videokonferenci ECOFIN [© European Union 2021]

Pracovní verze plánů obnovy po pandemii, které země Evropské unie zasílají Evropské komisi (EK) k posouzení, mají nedostatky, jež by státům komplikovaly plné čerpání peněz z mimořádného krizového fondu.

Po videokonferenci s ministry financí členských zemí to dnes řekl místopředseda unijní exekutivy Valdis Dombrovskis. Podle portugalského předsednictví státy směřují k tomu, aby v polovině roku mohly z balíku obsahujícího 672 miliard eur (17,6 bilionu Kč) dostat první peníze.

Finance z fondu, na jehož podobě se země předběžně shodly s Evropským parlamentem v prosinci, bude Komise rozdělovat na základě národních plánů. Ty mají splňovat řadu kritérií, mimo jiné směřovat více než třetinu peněz do ekologických projektů a jen o něco menší podíl do digitalizace.

„K tomu, aby bylo dosaženo stanovených milníků a cílů, bude potřeba další snaha,“ řekl dnes novinářům Dombrovskis na dotaz, zda jsou v dosud předložených plánech nedostatky. První verze svých návrhů na využití peněz už komisi předložilo 11 zemí včetně Německa nebo České republiky.

Babiš předal von der Leyenové národní plán obnovy. Dokument je terčem kritiky

První verze českého plánu obnovy, na základě kterého má Česko získat 172 miliard korun z evropského záchranného fondu, naráží na kritiku průmyslu i neziskových organizací. Andrej Babiš dnes dokument představil předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové. 

Uvedení fondu obnovy do praxe

Podle informací ČTK mají plány nedostatky například právě v plnění ekologických či digitálních požadavků. Některé země navíc zatím nevycházejí vstříc požadavkům Komise na reformu svých ekonomik, které jsou další podmínkou k čerpání financí. Některé státy včetně Česka se podle Komise příliš soustředí na investice například do infrastruktury a málo zohledňují priority Bruselu.

Česko může z fondu získat granty přes 180 miliard Kč, definitivní verzi plánu by měla vláda podle ministra průmyslu Karla Havlíčka i ministryně financí Aleny Schillerové schvalovat v únoru. Komise stanovila krajní termín pro odevzdání plánů na konec dubna.

„Velká část peněz půjde na digitální a zelenou transformaci, investovat budeme do podpory podnikání, infrastruktury, vědy, výzkumu, inovací či rozvoje vzdělávání. S ohledem na aktuální krizi podpoříme také investice do zdravotní prevence,“ prohlásila Schillerová, která na videokonferenci představila aktuální podobu českého plánu.

Ministr Havlíček předloží na konci února vládě národní plán obnovy

Národní plán obnovy chce ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) předložit vládě ke schválení na konci února, od poloviny roku by se podle něj mohly začít čerpat finance. Připraveno je 182 miliard korun.

Ještě před odevzdáním národních plánů by měli europoslanci a státy definitivně schválit podmínky fondu.

Aby si Komise mohla pro naplnění fondu půjčit peníze na finančních trzích, musí vláda či parlament každé členské země nejprve schválit takzvané rozhodnutí o vlastních zdrojích, které umožní zvýšit společné výdaje unijní kasy.

„Práce na hladkém schválení (fondu) a jeho uvedení do praxe je prioritou portugalského předsednictví,“ uvedl po dnešní videokonferenci portugalský ministr financí Joao Leao.

Od svých kolegů v jednotlivých státech prý nemá informace, že by se někde mohlo schvalování zadrhnout. Hladce by podle něj mělo jít i například v Nizozemsku, jehož vláda minulý týden podala demisi. Všechny země by měly rozhodnutí stvrdit do poloviny roku, kdy by Komise chtěla poskytnout prvních 13 procent peněz z fondu k předfinancování části projektů.

Česko by podle Schillerové mohlo začít v optimálním případě čerpat peníze v září.

ČR musí přepracovat Národní plán obnovy, vyzývají sociální demokraté

ČSSD nesouhlasí s aktuální podobou Národního plánu obnovy, v jehož rámci má Evropská unie pomoci restartu českého hospodářství po koronavirové krizi 182 miliardami korun.