Pracovní verze plánů obnovy po pandemii, které země Evropské unie zasílají Evropské komisi (EK) k posouzení, mají nedostatky, jež by státům komplikovaly plné čerpání peněz z mimořádného krizového fondu.
Po videokonferenci s ministry financí členských zemí to dnes řekl místopředseda unijní exekutivy Valdis Dombrovskis. Podle portugalského předsednictví státy směřují k tomu, aby v polovině roku mohly z balíku obsahujícího 672 miliard eur (17,6 bilionu Kč) dostat první peníze.
All EU finance ministers agree on the urgency of finalising national recovery plans to get funds flowing ASAP to people and regions.
It’s not only about investments: each plan must focus on the right reforms as well to maximise the funding impact #Ecofin
— Valdis Dombrovskis (@VDombrovskis) January 19, 2021
Finance z fondu, na jehož podobě se země předběžně shodly s Evropským parlamentem v prosinci, bude Komise rozdělovat na základě národních plánů. Ty mají splňovat řadu kritérií, mimo jiné směřovat více než třetinu peněz do ekologických projektů a jen o něco menší podíl do digitalizace.
„K tomu, aby bylo dosaženo stanovených milníků a cílů, bude potřeba další snaha,“ řekl dnes novinářům Dombrovskis na dotaz, zda jsou v dosud předložených plánech nedostatky. První verze svých návrhů na využití peněz už komisi předložilo 11 zemí včetně Německa nebo České republiky.
Uvedení fondu obnovy do praxe
Podle informací ČTK mají plány nedostatky například právě v plnění ekologických či digitálních požadavků. Některé země navíc zatím nevycházejí vstříc požadavkům Komise na reformu svých ekonomik, které jsou další podmínkou k čerpání financí. Některé státy včetně Česka se podle Komise příliš soustředí na investice například do infrastruktury a málo zohledňují priority Bruselu.
Česko může z fondu získat granty přes 180 miliard Kč, definitivní verzi plánu by měla vláda podle ministra průmyslu Karla Havlíčka i ministryně financí Aleny Schillerové schvalovat v únoru. Komise stanovila krajní termín pro odevzdání plánů na konec dubna.
„Velká část peněz půjde na digitální a zelenou transformaci, investovat budeme do podpory podnikání, infrastruktury, vědy, výzkumu, inovací či rozvoje vzdělávání. S ohledem na aktuální krizi podpoříme také investice do zdravotní prevence,“ prohlásila Schillerová, která na videokonferenci představila aktuální podobu českého plánu.
Ještě před odevzdáním národních plánů by měli europoslanci a státy definitivně schválit podmínky fondu.
Aby si Komise mohla pro naplnění fondu půjčit peníze na finančních trzích, musí vláda či parlament každé členské země nejprve schválit takzvané rozhodnutí o vlastních zdrojích, které umožní zvýšit společné výdaje unijní kasy.
„Práce na hladkém schválení (fondu) a jeho uvedení do praxe je prioritou portugalského předsednictví,“ uvedl po dnešní videokonferenci portugalský ministr financí Joao Leao.
Od svých kolegů v jednotlivých státech prý nemá informace, že by se někde mohlo schvalování zadrhnout. Hladce by podle něj mělo jít i například v Nizozemsku, jehož vláda minulý týden podala demisi. Všechny země by měly rozhodnutí stvrdit do poloviny roku, kdy by Komise chtěla poskytnout prvních 13 procent peněz z fondu k předfinancování části projektů.
Česko by podle Schillerové mohlo začít v optimálním případě čerpat peníze v září.