PESCO nesmí nahradit NATO. USA se jinak obávají o své místo v Evropě

© Shutterstock/ Yuriy Vlasenko

Společná obrana má být pouze úkolem NATO. Stálá strukturovaná spolupráce EU nemá tuto roli ohrozit. USA a další mimounijní země se však obávají opaku. Česko chce stát v čele jednoho ze 17 projektů struktury PESCO. Na obranu ale příliš nepřidá.

Evropští spojenci uznali, že společná obrana je úkolem výhradně Severoatlantické aliance (NATO), řekl dnes v Bruselu americký ministr obrany James Mattis. Reagoval tak na projekt posílené spolupráce 25 zemí Evropské unie v obranné oblasti (PESCO), kterou dotyčné země iniciovaly koncem loňského roku. Washington se podobně jako některé další státy obává, aby plán nebyl pokusem nahrazovat NATO.

Státy, k nimž patří i Česká republika, hodlají spolupracovat v řadě konkrétních projektů – známo už je 17 z nich. Česká ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (za ANO) po jednání novinářům řekla, že je otázkou, do jakých projektů se ČR bude chtít zapojit.

„Chceme také nějaký projekt vést,“ poznamenala. Řekla, že při jednání panovala shoda, že nesmí nastat duplicity mezi NATO a Evropskou unií. Zástupci obou institucí podle ní slíbili, že to bude ohlídáno. Poznamenala, že musí být kladen důraz na větší spolupráci mezi výbory NATO a EU.

Video: Jak by se podle europoslanců mělo Česko zapojit do struktury PESCO? ˃˃˃˃

Podle Mattise mají státy sladit své obranné schopnosti a případně se specializovat tak, aby se jejich možnosti vhodně doplňovaly. Evropští politici ale ujišťují, že nemá vzniknout evropská armáda.

„Je jasná shoda v tom, aby bylo v unijních dokumentech zakotveno, že společná obrana je úkolem NATO a jedině NATO,“ uvedl podle tiskových agentur Mattis, který se v belgické metropoli účastní schůzky ministrů obrany zemí NATO.

Mattis: Je jasná shoda v tom, aby bylo v unijních dokumentech zakotveno, že společná obrana je úkolem NATO a jedině NATO.

Podle diplomatického zdroje z NATO, který citovala agentura AFP, vzbuzuje projekt unijní spolupráce v oblasti obrany pochybnosti také v Kanadě, Norsku, na Islandu a v Albánii.

Weiss: PESCO má zjednodušit koordinaci a spolupráci, nenahrazuje národní armády. Více ˃˃˃˃

„Evropská iniciativa nesmí omezovat aktivity a prostředky NATO,“ uvedla už dříve Katie Wheelbargerová, která má v Pentagonu na starosti mezinárodní bezpečnost.

Pochybnosti vyjádřil také šéf aliance Jens Stoltenberg, který prohlásil, že Evropská unie „nesmí nahrazovat to, co dělá NATO“, a „uzavírat své trhy Američanům a dalším zemím, které nejsou součástí EU“.

Spojené státy se totiž obávají také o ztrátu evropského trhu pro své zbraně, pokud by měly být nahrazovány výrobky evropského původu. Podle evropských diplomatů není ale postoj USA spravedlivý, protože evropské zbrojařské firmy nemají podobné podmínky pro to, aby se mohly uplatnit na severoamerickém trhu.

Šlechtová: Musí být kladen důraz na větší spolupráci mezi výbory NATO a EU.

Šlechtová dnes poznamenala, že středečním tématem jednání bylo i zvyšování výdajů na obranu. Závazek Česka podle ní trvá. Minulá vládní koalice se dohodla, že zajistí do roku 2020 výdaje na obranu ve výši 1,4 procenta hrubého domácího produktu (HDP).

Šlechtová podotkla, že podle současných plánů by v roce 2020 šlo na obranu 1,3 procenta HDP. Důvodem nižšího údaje podle ní je vysoký růst českého HDP.