Předsedou Komise bude Barroso

Portugalský premiér José Manuel Durao Barroso vystřídá s největší pravděpodobností od listopadu v čele Evropské komise Romana Prodiho. Mimořádný summit, který by měl jeho kandidaturu potvrdit, se uskuteční zítra.

Francie a Německo podle Financial Times překonaly výhrady, které k osobě portugalského premiéra měly kvůli jeho proamerickému postoji v otázce Iráku. Souhlas Paříže a Berlína je podmíněn získáním postů komisařů s rozsáhlými hospodářskými pravomocemi v budoucí Barrosově Komisi. Poté, co bylo Madridu potvrzeno, že Javier Solana zůstane ve své současné funkci i po jmenování jiného politika z Iberského poloostrova do čela Komise, souhlasilo s Barossovou kandidaturou i Španělsko. K nominaci portugalského premiéra se vyslovily už i hlavní frakce Evropského parlamentu. José Manuel Durao Barroso je ze středopravicové strany. Jeho způsobilost podle očekávání zpochybnili socialisté (PES), představitelé Evropské lidové strany (EPP) jeho kandidaturu naopak uvítali.

Na summitu minulý týden prosazovaly Francie s Německem belgického premiéra Guye Verhofstadta. Velká Británie ale návrh odmítla. Paříž a Berlín poté nesouhlasily s kandidaturou komisaře pro vnější vztahy Chrise Pattena. Portugalský premiér, jehož volba už získala přívlastek „nejnižší společný jmenovatel“, musí ještě nabídku postu předsedy EK oficiálně přijmout. Kromě Barrosa byl na seznamu kandidátů i sám Ahern, rakouský kancléř Wolfgang Schüssel, bývalý komisař Peter Sutherland a Vysoký představitel pro SZBP Javier Solana.

Portugalský premiér se účastní summitu NATO v Istanbulu, kde bude hovořit s některými kolegy z členských zemí EU. Jeho mluvčí prohlásil, že v tomto stadiu neplánuje učinit nějaké prohlášení a v rámci summitu se ani nechystá tisková konference na toto téma.