Pavel Telička se stal místopředsedou Evropského parlamentu

Telička

@ European Union, 2017

Evropský parlament má nejen nového předsedu Antonia Tajaniho, ale také čtrnáct místopředsedů. Mezi nimi je i český europoslanec Pavel Telička (ANO, ALDE).

Evropský parlament má nové předsednictvo. Po včerejší celodenní volbě se novým předsedou stal Ital Antonio Tajani (EPP). Dnes bylo ve Štrasburku na programu další hlasování, a to o jeho zástupcích. Jedním ze čtrnácti nově zvolených místopředsedů je také český europoslanec Pavel Telička (ANO, ALDE).

Teličku nominovala liberální frakce ALDE, která je čtvrtou největší v Evropském parlamentu. Jeho šance na zvolení byla již od začátku volby velmi vysoká, neboť se na finální kandidátní listině objevilo pouze 15 jmen. Kandidáti s absolutní většinou hlasů se automaticky stali místopředsedy. Ke zvolení potřeboval Pavel Telička nejméně 310 hlasů a obdržel jich 313.

Doposud měla Česká republika tři místopředsedy, a to Miroslava Ouzkého (ODS, ECR), Libora Roučka (ČSSD, S&D) a Oldřicha Vlasáka (ODS, ECR).

Telička: EU by měla rozhodovat zodpovědněji a průhledněji

Telička bude zastupovat předsedu Tajaniho dva a půl roku, tedy až do dalších evropských voleb, které se uskuteční v roce 2019. Evropská unie se bude v tomto období potýkat nejen s vnějšími výzvami, jako je migrace či terorismus, ale také s vnitřními problémy.

„Nad všemi politickými výzvami Evropské unie ční ta absolutně klíčová – nealibistické, ale zodpovědné a průhlednější rozhodování EU,“ uvádí Telička. Dodává, že takto by se měla EU chovat zejména v oblastech, ve kterých projevila své slabiny.

Evropskou unii neohrožuje pouze migrace a terorismus. Více >>>>

Telička by mohl převzít bývalou Tajaniho oblast

„Místopředsedové se věnují různým portfoliím, některá jsou více či méně závazná,“ vysvětluje Ondřej Mocek z Asociace pro mezinárodní otázky. Telička v rozhovoru pro ČT24 zmínil, že by ho zajímala oblast, které se doposud věnoval nový předseda Antonio Tajani.

Čerstvě zvolený šéf Parlamentu byl v předchozím období prvním místopředsedou a do jeho oblasti patřila konciliace, tedy jednání s Radou v případě, že nepřijme pozměňovací návrhy Evropského parlamentu po druhém čtení připravované legislativy. Tajani se kromě konciliace věnoval také otázce bezpečnosti.

Více o fungování Evropského parlamentu v infografice >>>>

Místopředsedové dále zastupují předsedu v jeho povinnostech, jako je například předsedání plenárnímu zasedání. Jako členové předsednictva jsou také zodpovědní za dodržování vnitřních pravidel EP a rozhodují o administrativních, personálních a organizačních záležitostech.

„Kromě toho, že budu ve vedení EP zastupovat naši liberální frakci ALDE, budu také pracovat na tom, aby byl více slyšet hlas střední a východní Evropy,“ dodává nový místopředseda Telička.

Telička

Telička se podílel i na vstupu ČR do EU

Politická kariéra Pavla Teličky je s Evropskou unií spjata již od počátku. Nejprve pracoval na ministerstvu zahraničí v oddělení pro mezinárodní právo a od počátku 90. let byl členem Stále mise ČR při Evropském společenství. Poté byl velvyslancem a stálým představitelem ČR v COREPERu, tedy v hlavním přípravném orgánu Rady.

Po vstupu ČR do EU působil jako člen Evropské komise Romana Prodiho, jeho post ale brzy česká vláda předala Vladimíru Špidlovi. Poté z diplomatických sfér odešel a vrátil se až v roce 2014, kdy byl zvolen europoslancem. V Evropském parlamentu byl mimo jiné členem parlamentní delegace pro vztahy s Izraelem a delegace v Parlamentním shromáždění Unie pro Středomoří.