Pat Cox získal Cenu Karla Velikého a vyzval k přijetí ústavy EU

Předseda Evropského parlamentu Pat Cox převzal ve čtvrtek v západoněmeckých Cáchách jedno z nejvýznamnějších evropských politických ocenění – Cenu Karla Velikého.

Francká říše Karla Velikého z přelomu 8. a 9. století je vnímána jako první sjednotitelský pokus na evropském kontinentu. Cena, která se uděluje od roku 1950,  je určena osobnostem, které se zasloužily o sjednocování Evropy. Součástí ceny je i peněžitá odměna ve výši 5.000 eur. Jejím prvním laureátem byl zakladatel panevropské myšlenky hrabě Coudenhove-Karlergi, nositelem této prestižní německé ceny je i bývalý český prezident Václav Havel. Laudatio během včerejšího ceremoniálu pronesl bývalý francouzský prezident a držitel Ceny Karla Velikého z minulého roku Valéry Giscard d´Estaing.

Porota, která uděluje ceny, svou volbou ocenila především Coxovy zásluhy o rozšíření a demokratizaci Evropské unie. Pat Cox (51) je prvním Irem v historii a třetím předsedou Evropského parlamentu, který tuto cenu převzal.

V Coxově projevu dominovala vášnivá obhajoba evropských hodnot demokracie a právního pořádku kombinovaná s kritikou americké politiky. Cox zdůraznil, že Evropský parlament je hrdý na svou roli při vytvoření Mezinárodního trestního soudu (ICC).

Dále Pat Cox prohlásil, že v současnosti je doba vhodná pro to, aby členské země Evropské unie přestaly s neustálým hašteřením nad institucionální reformou a konečně přijaly ústavu, která Evropskou unii zdemokratizuje a zefektivní. V otevřené rozpravě při přijímání Ceny Karla Velikého Cox uvedl, že nedávné rozšíření EU je důvodem pro oslavy, ale také přelomovým bodem. Rychlá dohoda na ústavě by podle něj byla důkazem, že EU s 25 a více členy je schopna fungovat. Pat Cox vyzval evropské lídry, aby předložili novou ústavní dohodu co nejrychleji. Evropská ústava podle něj nabízí záruky a bezpečnější předpoklady pro efektivnější, transparentnější a demokratičtější Unii v budoucnosti, dodal Cox.

Odstupující předseda Evropského parlamentu se nezmínil o své kandidatuře na post šéfa Evropské komise, o které se v kuloárech již delší dobu spekuluje. Jako liberál by byl přijatelný pro pravici i pro sociální demokraty.

Pat Cox se po patnácti letech působení v Evropském parlamentu rozhodl v červnových volbách již do tohoto orgánu nekandidovat. Evropský parlament řídil dva a půl roku (od ledna 2002) a o jeho zvolení se zasloužili především liberálové a konzervativní lidovci. Velmi dobře však po celou dobu svého působení vycházel se socialisty a získal si úctu a respekt i radikálnějších klubů na okrajích politického spektra.