Parlament odmítl softwarové patenty

IT, počítač

Evropský parlament 6. července velkou většinou odmítl návrh na patentovatelnost softwaru a dalších počítačových vynálezů. Komise v této kontroverzní záležitosti neplánuje předložit další návrh.

648 ze 680 členů EP hlasovalo pro návrh vzniklý napříč politickým spektrem o zamítnutí plánu Komise. Těsně před hlasováním hlavní poslanci Evropské strany lidové-Evropských demokratů a Liberálů, které do té doby byly rozdělené, oznámili, že směrnici odmítnou.

Mluvčí Generálního ředitelství pro vnitřní trh Oliver Drewes na tiskové konferenci řekl, že komisař Charlie McCreevy nepředloží další návrh o počítačových patentech.

Business Software Alliance, průmyslová skupina reprezentující řadu velkých softwarových společností, rozhodnutí Parlamentu respektuje: „I když bychom uvítali harmonizaci zákonů napříč Evropou, alespoň je zachována ochrana duševního vlastnictví, kterou měli novátoři zajištěnu včera a bude platit i zítra – a to je pro evropskou konkurenceschopnost klíčové,“ řekl ředitel BSA Francisco Mingorance. 

V úterní společné rozpravě z českých poslanců vystoupili Tomáš Zatloukal a Zuzana Roithová. Roithová připomněla, že „odborná právnická a počítačová veřejnost, akademická obec, menší firmy a také například český Senát upozorňují na nejednoznačnost směrnice a tím riziko extenzivního výkladu s vážnými důsledky pro malé a střední podnikatele a také spotřebitele“. Evropa podle ní potřebuje jasná pravidla, návrh však „stále není koncepční“.