Europoslanci: Pařížský útok EU sjednotil. Teď musí být tvrdší k těm, kdo nectí lidské životy

zdroj: Shutterstock; autor: Oleg Zabielin

Pro budoucnost Evropy není otázkou, zda bude na své území přijímat muslimy, ale jak se vypořádá s radikály a teroristy. Šok z pařížského útoku Evropany sjednotil v přesvědčení, že musí bránit své hodnoty. Přitvrdit bude muset také v boji s Islámským státem. EurActiv se ptal českých europoslanců, jak tragédie rezonovala v Bruselu.

Debata, která se rozběhla v reakci na středeční teroristický útok v Paříži, probíhá v Evropském parlamentu jinak než v České republice, říká český europoslanec Petr Ježek (ANO).

„Kolegové v Bruselu vyjádřili všechny projevy soustrasti a postavili se za svobodu vyjadřování a za přesvědčení, že teroristům se nemá ustupovat. Debata je ale poněkud jiná. V Bruselu se nehovořilo o muslimech. Hovořilo se tam o teroristech a svobodě slova,“ přiblížil EurActivu atmosféru v Parlamentu.

Důvodem je podle něj hlubší zkušenost západoevropských společností s muslimskými komunitami. „Část muslimů se už v zemích západní Evropy narodila a většinoví obyvatelé jsou zvyklí, že se s nimi od mládí setkávají. V Česku se problém někdy zjednodušuje na otázku, zda tady muslimy chceme, nebo ne,“ míní europoslanec.   

Posílení pro Marine?

V západní Evropě ovšem působí také extremistické skupiny, které mohou středeční tragédii využít ve svůj prospěch.

„Ve Francii se blíží prezidentské volby a nacionalistická Národní fronta v čele s Marine Le Penovou samozřejmě bude chtít posílit svou pozici. Nyní například žádají obnovení trestu smrti, což je také předvolební tah,“ řekla k tomu redakci česká europoslankyně Martina Dlabajová (ANO).

Situace podle ní mohou využít i posilující strany krajní pravice v Itálii. „Kromě těchto radikálů ale tragédie ukázala vzácnou názorovou jednotu napříč Evropou a politickým spektrem,“ dodala.

„Výbor pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci ve čtvrtek zasedal v pochmurné atmosféře. Panovala tam ale jednota v přesvědčení, že naše hodnoty – v tomto případě svobodu slova – musíme za každou cenu bránit,“ potvrzuje její kolega Ježek.  

Hrana zvoní nám

„Je smutné, že teprve taková událost donutí lidi ke sjednocení. Nastala však pravá chvíle, kdy se Evropa musí sjednotit. Jedině tak může proti terorismu bojovat,“ upozorňuje Dlabajová.

Přitom je důležité pamatovat na to, že skutečnou příčinou problému je posilování Islámského státu (IS), říká Ježek. „Nemůžeme si myslet, že když IS masakruje lidi tisíce kilometrů od nás, tak se nás to netýká. Evropy se to týká jak z humánního hlediska, tak proto, že jsme sami zranitelní,“ vysvětluje.

Pařížský útok podle něj ukázal, že budoucnost Islámského státu se Evropy týká bytostně. „Pokud chceme mít svět do budoucna bezpečnější, musíme něco obětovat, být daleko tvrdší a uvolnit více prostředků na potlačení radikálů a omezení vlivu a rozpínavosti IS,“ tvrdí.

„Nelze se ptát, komu zvoní hrana. Zvoní nám všem. Ještě před několik týdny byla hlavním předmětem debat expanzivní politika Ruska, dnes řešíme dopady radikálního islámu – a jednat s někým, pro koho nemá lidský život žádnou hodnotu, je velmi složité,“ dodává k tomu Dlabajová.

Autor: Adéla Denková