Paradise Papers: Dalším skandálům má zabránit „černá listina“ daňových rájů

Paradise Papers

@ Shutterstock

Sankce, odstřižení od mezinárodních fondů a nebo ztráta důvěry ze strany firem a jednotlivců. Právě takové postihy by mohly v budoucnu hrozit daňovým rájům. Pomoci by mohlo i vytvoření veřejného registru vlastníků společností a svěřenských fondů.

Po kauze Panama Papers či LuxLeaks zveřejnili investigativní novináři další seznam politiků a podnikatelů, kteří ukrývají své finanční prostředky v daňových rájích, a vyhýbají se tak daňovým povinnostem.

Takzvané Paradise Papers ukazují například na společnost Apple či Nike, ale také na majetek britské královny Alžběty II. Dokumenty dále odhalují, že americký ministr obchodu Wilbur Ross má vazby na Rusko.

Zveřejnění seznamu přichází v období, kdy Evropská unie vede intenzivní boj s daňovými podvodníky a připravuje nová opatření, která mají nekalým praktikám zabránit.

„Tento nový skandál znovu ukázal, že některé společnosti a bohatí jedinci jsou připraveni udělat všechno proto, aby neplatili daně,“ uvedl eurokomisař pro hospodářské a měnové záležitosti Pierre Moscovici.

Sankce pro neposlušné

Paradise Papers jsou tak novou příležitostí k tomu, aby se členské země EU konečně dohodly na přísnějších pravidlech pro boj s daňovými úniky.

„Ve světle těchto šokujících odhalení vyzývám členské státy, aby urychleně přijaly evropský seznam daňových rájů,“ apeloval Moscovici.

Na tuto černou listinu by měly být podle Komise zařazeny země, které mají nastavenou nulovou či téměř nulovou korporátní daň.

O tom, jaké konkrétní státy by měly být na seznamu uvedeny, zatím členské země EU jasno nemají. Po dnešním jednání ministrů financí je však pravděpodobné, že se na podrobnostech dohodnou do konce roku.

Země uvedené na černé listině by pak mohly čelit i sankcím. Navrhuje to například francouzský ministr Bruno Le Maire. Daňové ráje by podle měj navíc měly ztratit přístup k finanční podpoře pramenící z Mezinárodního měnového fondu nebo Světové banky.

Samotné vytvoření seznamu daňových rájů by navíc mohlo firmy a jednotlivce odradit od toho, aby do problematických zemí peníze posílali. Mohli by tím totiž pošpinit svou pověst.

Veřejný registr vlastníků 

Podle Evropského parlamentu však musí Komise i členské země EU přitvrdit.

Šanci představuje evropská směrnice proti praní špinavých peněz, která se v současné době reviduje. Nová pravidla by mohla například zajistit větší transparentnost ve vlastnictví firem.

„Evropský parlament prosazuje veřejný registr skutečných vlastníků společností a svěřenských fondů,“ vysvětlil český europoslanec Petr Ježek (ANO, ALDE), zpravodaj ve speciálním výboru pro vyšetřování kauzy Panama Papers.

Evropě by podle něj pomohla také jednotná definice pro daňové ráje. Unie by si dál měla určit jasné hranice mezi tím, co se dá považovat za daňovou optimalizaci, tedy legální snižování daní, a co už je daňový únik či vyhýbání se povinnosti platit daně.

Konec putujících společností

Bruselu se také nelíbí jednání firem, které přesouvají svá sídla z jedné země do druhé. Řešení by mohla přinést nová směrnice, která by přeshraniční přesuny sídel regulovala. Informoval o tom EurActiv.com.

Firmy se totiž dopouštějí toho, že si svá sídla přesouvají právě do zemí, které mají příznivá daňová pravidla a pracovní podmínky. Jednoduše se tak mohou vyhýbat daňovým povinnostem nebo prát špinavé peníze.