Papež vyzval EU k jednotě při překonávání důsledků pandemie

© Shutterstock

Den před summitem EU o pomoci evropským ekonomikám vyzval papež František názorově rozštěpenou Evropskou unii k jednotě při překonávání důsledků koronavirové pandemie.

Pandemie vystavila zatěžkávací zkoušce jednotu bloku, v němž se opět projevil rozkol mezi bohatšími a chudšími zeměmi. Fiskálně konzervativní sever se například brání výzvám jižních států vytvořit fond obnovy financovaný permanentním dluhem.

„V těchto časech, v nichž tolik potřebujeme jednotu mezi námi, mezi národy, se dnes pomodleme za Evropu,“ řekl papež na úvod dnešní ranní mše. František věnuje každý den ranní mši jinému tématu souvisejícímu s nynější globální krizí.

Dnes vyzval k modlitbám za „Evropu, která si dokáže zachovat tuto jednotu, tuto bratrskou jednotu, o níž snili zakládající otcové Evropské unie“.

Unie rýsuje nový Marshallův plán. Klíčovou roli má hrát „Green Deal“, který ale český premiér odmítá

Evropská ekonomika upadá po sedmi letech růstu do recese. Jak ji postavit zpět na nohy? Evropská unie představila návrh plánu, který se ale České republice zřejmě zamlouvat nebude. 

Papež František, který je velkým podporovatelem EU, už podruhé za posledních deset dní vyjádřil své obavy o evropský blok. Na Velikonoční neděli varoval před hrozbou zhroucení Unie, pokud se nedokáže shodnout na způsobu svého společného zotavení.

Při příležitosti dnešního Dne Země František naléhavě vyzval k ochraně životního prostředí. Pandemie podle něj ukázala, že některé výzvy je třeba řešit globální reakcí. Papež ocenil zelené hnutí a řekl, že je nutné, aby mladí lidí vyšli do ulic, „aby nás poučili o tom, co je zjevné, totiž že nebude žádná budoucnost, pokud zničíme životní prostředí, které nás snáší“.

Podle agentury Reuters citoval František španělské přísloví, že Bůh odpouští vždy, člověk někdy, ale příroda nikdy. „Jestliže jsme poškodili Zemi, odpověď bude velmi škaredá,“ varoval nejvyšší představitel římských katolíků.

Obnova evropské ekonomiky se musí ubírat „zeleným“ směrem, volá skupina států i europoslanců

V Evropě sílí hlasy, které podporují prosazování Zelené dohody pro Evropu, a to navzdory současné krizi. Jsou mezi nimi i ředitelé velkých společností.