Papež obhajuje roli církve v politice

Papež Benedikt XVI. vyzval lídry Evropské lidové strany (ELS), aby uvedli svou víru do praxe a varovali před pohledem, který chápe výkon náboženského přesvědčení jako soukromou záležitost.

Ve svém projevu před účastníky výročního kongresu Evropské lidové strany v Římě papež Benedikt XVI. 30. března vyzval politiky, aby uvedli svou víru do praxe a zdůraznil, že „když církev zasáhne do veřejné debaty […], neznamená to nesnášenlivost nebo intervenci.“

„Tím, že si Evropa cení svých křesťanských kořenů, bude schopná vydat se správným směrem, posílí vědomí občanů o jejich sounáležitosti ke společné civilizaci,“ řekl papež. Vyjádřil se také, že EU „může být obohacena pouze po zapojení [křesťanské víry].“ Vyzval politiky, aby odmítli společnost, která po křesťanech chce, aby si své pohledy na různé společenské otázky nechali pro sebe.

Lídr ELS Hans-Gert Poettering papežovi řekl, že „křesťané a muslimové mohou být privilegovanými partnery“ – což je vnímáno jako nepřímé zdůraznění postoje ELS na vztah mezi EU a Ankarou, který by byl něčím méně než plným členstvím.

ELS, skládající se ze 68 křesťansko-demokratických a konzervativních stran z 35 zemí, oslavila na kongresu v Římě své třicáté výročí.