Španělsko pozastavilo deportace uprchlíků

španělsko

Španělská socialistická vláda pozastavila kvůli porušování lidských práv ze strany marockých úřadů deportace uprchlíků, kteří v minulých dnech násilně překonali hranice mezi Marokem a španělskými africkými exklávami.

Poté, co předminulý týden zažily španělské exklávy Ceuta a Melilla nápor ilegálních migrantů, snaží se španělská vláda řešit problém deportováním uprchlíků do Maroka, které je následně předá do země jejich původu. Právě postup marockých úřadů vyvolal obrovskou vlnu kritiky. Například v případě deportace do Alžíru měly marocké úřady vysadit deportované na hranici v pouštní a neobydlené oblasti bez jídla a vody.

Španělské úřady se brání nařčení z porušování lidských práv uprchlíků tvrzením, že dostaly od marockých úřadů „záruku“ dobrého zacházení s uprchlíky.

Ministři vnitra a spravedlnosti Evropské unie navrhují zřízení speciálních „předsunutých“ táborů pro uprchlíky a lidi hledající azyl na Ukrajině a Tanzánii. V táborech by se měli migranti podle plánu registrovat a podat si žádost o azyl. Mělo by se tak předejít případnému ohrožení jejich života při pokusech o překonání hranic. Jen předminulý týden zemřelo na afrických hranicích Evropské unie deset osob. Zatím však není zcela jasné, co přesně a v jakém časovém horizontu by se s registrovanými uprchlíky a žadateli o azyl dělo. Přesto je nynější návrh ministrů vnitra a spravedlnosti Evropské unie do jisté míry pokračováním návrhu německého ministra vnitra Otto Schilyho, který navrhoval zřízení utečeneckých táborů na severu Afriky.