Španělsko žádá o pomoc s přistěhovalci

Španělsko požádalo Evropskou unii o pomoc při zvládnutí poslední vlny přistěhovalců, která míří ze západní Afriky na Kanárské ostrovy.

Jenom za poslední týden přistálo na Kanárských ostrovech více než 1.500 nelegálních imigrantů ze západní Afriky, kteří většinou vidí španělské souostroví jako přestupní stanici v cestě do Evropy. Ostrovy jsou od pobřeží Afriky vzdálené 900 kilometrů a cesta na otevřených rybářských lodích trvá až 10 dní.

Kanárské úřady a přijímací centra praskají podle zpráv BBC ve švech. Španělská vláda chce většinu nově příchozích repatriovat, ale žádá o pomoc Evropské unie při zastavení přílivu dalších migrantů. Podle mluvčího regionální vlády Miguela Becerry je poskytnutí pomoci v zájmu evropských zemích, protože tito přistěhovalci nezůstanou v ulicích Kanárských ostrovů, ale budou pokračovat do Madridu, Paříže nebo Londýna. Evropský parlament už rozhodl o vyslání delegace na Kanárské ostrovy, která bude zjišťovat situaci přistěhovalců v imigračních centrech a zkoumat problémy, které nelegální imigrace vyvolává.

Jean-Philippe Chauzy z Mezinárodní organizace pro migraci pro BBC řekl, že atraktivitu zemí, jako je Španělsko, způsobuje fakt, že přistěhovalci jednoduše seženou práci, která je ovšem většinou nelegální. Jeden ze způsobů, jak se vypořádat s nelegálním přistěhovalectvím, je proto zamezení možnostem nelegálního zaměstnávání v cílových zemích.