Ovoce zdarma pro české tlouštíky

Zdroj: CreativeCommons.org; autor: JP Puerta.

Česká vláda včera rozhodla o tom, že bude od začátku příštího kalendářního roku školákům na prvním stupni zdarma rozdávat sezónní ovoce a zeleninu, od čehož si slibuje posílení zdravých stravovacích návyků a redukci dětské obezity. Většinu peněz na tento program dá Brusel.

„Kromě čerstvého ovoce a zeleniny dostanou školáci od státem schválených dodavatelů zdarma také balené ovocné a zeleninové šťávy bez chemických přísad,“ upřesnil včera ministr zemědělství Jakub Šebesta s tím, že v současnosti navštěvuje první stupeň základních škol v Česku (tedy první až pátou třídu) asi 450 tisíc dětí. Ne všechny však na čerstvé plody dosáhnou – záleží na tom, jestli se jejich škola do programu přihlásí.

Ministerstvo předpokládá, že na něj vydá necelých 20 milionů korun, přičemž zbylých 53 milionů dostane z unijního rozpočtu. Na rozdávání zeleniny a ovoce malým školákům se ministři zemědělství EU dohodli loni v listopadu s tím, že na něj vyčlení 90 milionů eur za rok. Nárok na peníze měly jednotlivé státy už loni, ale většina spouští – kvůli legislativním průtahům – dotační schéma až letos.

Důvod, proč se Unie rozhodla podpořit rozdávání ovoce a zeleniny do škol, je dobře znám: Evropské děti se nestravují zdravě a tloustnou. Podle statistik trpí v Unii nadváhou 22 milionů dětí a více než pět milionů je obézních (těch navíc přibývá 400 tisíc ročně). Světová zdravotnická organizace sice doporučuje, aby každý člověk snědl minimálně 400 gramů ovoce a zeleniny denně, ale většina Evropanů tento cíl neplní; z dětí do 11 let dokonce jen pouhá pětina.

„Samozřejmě nepředstíráme, že rozdávání ovoce a zeleniny tento problém přes noc vyřeší, ale experti se shodují, že zdravé stravování hraje klíčovou roli při snižování obezity a prevenci závažných chorob (…),“ hájila v listopadu 2008 nový program komisařka pro zemědělství  Mariann Fischer Boel.

Což o to, odborníci se sice shodnou, že zdravé stravování je klíčové při řešení obezity, ale většina z nich pochybuje o prospěšnosti rozdávání ovoce a zeleniny ve školách. Z loňské ankety ČTK vyplynulo, že tento program snížit obezitu nepomůže, protože většina dětí o vitamíny nemá zájem (už teď je ve školách ovoce a zeleniny dost). Klíčové tedy je, aby děti ke zdravé životosprávě vedli jejich rodiče, shodli se experti.

Český stát školákům nedotuje jen dostatek vitamínů. Letos opět po roční pauze (Topolánkova vláda nebyla podpoře nakloněna) běží program, který jim zajišťuje mléko zdarma. Během nynějšího školního roku na něj půjde ze státních peněz 60 milionů korun a 20 milionů přidá Brusel. Účastní se ho zhruba polovina českých základních škol.