Otevírání hranic v EU bude mít tři etapy. Země jsou zatím v nulté fázi

© Shutterstock

Jak se budu otvírat hranice mezi členskými zeměmi? Pomoci může aktualizovaná mapa ohnisek infekce covid-19 nebo možnost cestovat mezi „zdravými“ regiony.

Kontroly na hranicích zavedly kvůli koronaviru téměř všechny členské státy EU. Zatímco některé z nich uzavřely své hranice pro všechny cestující, vyjma řidičů nákladní dopravy či pracovníků kritické infrastruktury, jiné zavedly na hranicích mírnější režim. Podle Evropské komise se nyní členské státy nacházejí v „nulté fázi“ uvolňování hraničních opatření a měly by se postupně připravovat na posun do další etapy.

První fáze by měla přinést postupné rušení hraničních kontrol v těch částech Evropy, ve kterých to dovoluje epidemiologická situace.

Vzhledem k tomu, že v tuzemsku je situace stabilní, Česko by mohlo být jedním z průkopníků. Hranice by však mělo postupně otevírat pouze občanům těch států či regionů, kterým se rovněž podařilo dostat virus pod kontrolu. Vyplývá to z dnešního doporučení Evropské komise.

Budoucnost EU a její zotavení po krizi bude záviset na jejích regionech, městech a obcích

Krize vyvolaná onemocněním COVID-19 neznamená konec projektu evropské integrace, je naopak příležitostí dát Evropě novou podobu, píší Apostolos Tzitzikostas a Pavel Branda z Evropského výboru regionů.

Země by se však při otevírání hranic neměly dopouštět diskriminace. Pokud se tedy Česko rozhodne otevřít své hranice se Slovenskem, mělo by umožnit příjezd na své území nejen všem Slovákům, ale také občanům dalších regionů či států s podobnou epidemiologickou situací.

Jak během dnešní tiskové konference zdůraznila eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Ylva Johanssonová, princip nediskriminace je pro obnovu volného pohybu v EU klíčový a měl by se vztahovat i na Velkou Británii.

„Doporučujeme se více dívat na situaci v regionech, než ve státech. Rozhodnutí v obou případech ale zůstává v rukách místních zdravotnických úřadů,“ zdůraznila Johanssonová.

Česko má však k tomuto principu výhradu. „Je to logické, ale praxe bude složitější. Budeme se ptát, jak máme postupovat v praxi,“ komentoval dnešní doporučení náměstek ministra zahraničí Martin Smolek v rozhovoru pro Českou televizi.

Rozhodnutí o zahájení první fáze závisí na členských státech. Komise nemá pravomoci na to, aby mohla systém na vnitřních evropských hranicích určovat. Členským zemím může pouze doporučit, jak by se měly s ohledem na ostatní státy zachovat.

EU jako bezzubý bojovník proti koronaviru? Komise může dělat jen to, co jí státy dovolí

Státy EU hledají odpověď na to, jak co nejlépe zvládnout současnou krizi okolo koronaviru. Evropská komise nedisponuje dostatečnými pravomocemi, aby na sebe mohla převzít kompletní zodpovědnost. Svoji podpůrnou roli však podle odborníka zvládá dobře.

Mapa infekce

Orientaci v Evropě by měla usnadnit mapa regionálních ohnisek infekce covid-19, díky které bude jasné, do jakých míst je, či není vhodné cestovat. K tomu je však zapotřebí, aby členské státy sdílely podrobné informace s Evropským střediskem pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC). Jedině tak může být mapa pravidelně aktualizovaná a spolehlivá.

Otevírání vnitřních hranic by mělo podle Komise vyvrcholit v druhé fázi, kdy budou odbourána všechna omezení a kontroly. Země by ale nadále měly dodržovat hygienická opatření a zajišťovat sociální odstup.

Významnou roli při vstupu do druhé fáze by měly sehrát chytré aplikace umožňující vyhledávání infikovaných osob. Celoevropská protikoronavirová aplikace ale zatím neexistuje.

Aplikací k trasování nakažených přibývá. Chytrá karanténa se ale nesmí zvrhnout v chytré šmírování

Koronavirová pandemie je podle Komise ideální příležitostí Evropanům ukázat, jak užitečná mohou být volně přístupná a otevřená data a jejich analýza. Ne všichni jsou však z takových slov nadšení.

Některé země na doporučení Evropské komise nečekaly a předem se na otevření hranic domluvily. Příkladem je Pobaltí, které chce umožnit cestovat napříč zeměmi již 15. května. Estonsko, Litva a Lotyšsko se dohodly na spuštění železniční, lodní i letecké dopravy. Cestující ale budou muset po příjezdu absolvovat karanténu.

Co se týče střední Evropy, ambiciózní plány má zatím Rakousko, které chce 15. května částečně otevřít hranice s Německem. O měsíc později by se pak měly otevřít úplně.

Česko o otevření hranic jedná se Slovenskem i Rakouskem, zatím ale žádný termín neoznámilo. Premiér Andrej Babiš v rozhovoru pro Blesk naznačil, že cestování do těchto dvou zemí by mohlo být umožněno již od 8. nebo 15. června.

Další doporučení Evropské komise se týká mezinárodní přepravy osob. Pasažéři by si podle něj měli lístky kupovat on-line. Na palubě autobusů, vlaků i trajektů by měli dopravci zajistit dezinfekční prostředky a také dostatečné rozestupy mezi cestujícími, v opačném případě budou cestující povinni nosit roušky. Dopravci by podle Komise měli zvážit  také umístění bariér mezi řidiče a cestující či zrušení palubního prodeje nápojů a potravin.