OSN chce v květnu obnovit rozhovory o Kypru

Po kontroverzních reakcích na nedávný turecký akční plán pro Kypr oznámila OSN svůj záměr začít v květnu nové kolo jednání o sjednocení Kypru.

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan požádal, aby se setkání o řešení konfliktu na rozděleném Kypru uskutečnilo „v květnu anebo nejpozději v červnu“ s účastí zástupců Turecka, Řecka a kyperských Řeků a Turků. Setkání se má uskutečnit za účasti generálního tajemníka OSN Kofiho Annana.

Zdůraznil, že „pokud není zrušena izolace kyperských Turků a ostatní strany neplní svoje závazky, nezahrneme do agendy (tureckého) parlamentu žádný dodatečný protokol. Je teď na ostatních stranách, aby splnily své závazky. Potom dokončíme naše.“

Mluvčí generálního tajemníka OSN George Lilikas mezitím řekl, že OSN obnoví mírová jednání na Kypru po parlamentních volbách v Kyperské republice v květnu 2006. „Naší snahou je vyhnout se novému unáhlenému procesu jednání, které by mohlo okamžitě selhat.“

Ankara představila 24. ledna 2005 akční plán pro vyřešení kyperského konfliktu. Podle něj otevře přístavy a letiště lodím a letadlům z řecké časti ostrova pod podmínkou, že recipročně skončí restrikce vůči kyperským Turkům. EU, USA i OSN iniciativu přivítaly, ale řecký prezident Tassos Papadopoulos a lídři kyperských Řeků ji okamžitě odmítli jako opakování předešlých neuspěšných návrhů.

Řečtí lídři kritizovali také šéfa britské diplomacie Jacka Strawa za jeho bleskové setkání s lídrem kyperských Turků Mehmetom Ali Talatom minulý týden.

Nový akční plán byl tureckým ministrem zahraničních věcí Abdullahem Gulem označen za „velkou příležitost, která nesmí být promarněna“. Řekl, že Ankara bude pokračovat ve svých snahách o vyřešení konfliktu na základě Annanova plánu a vyjádřil naději, že řešení se nalezne už v roce 2006.

V reakci na prohlášení komisaře Olliho Rehna, že „Komise vítá snahy o dosažení pokroku“ v řešení kyperského problému, předložila kyperská vláda Komisi oficiální stížnost, ve které zpochybnila právo Rehna vyjádřit podporu Komise pro turecký akční plán před tím, než exekutiva EU věc skutečně zhodnotí.