Organizace bojující proti potratům šíří dezinformace, finance získávají i z Ruska či USA

Jeden z transparentů na protestu proti zpřísnění potratového zákona v Polsku. Varšava, 8. března 2021. © EPA-EFE/Mateusz Marek

Ultrakonzervativní organizace a sítě, které brojí proti potratům, antikoncepci nebo stejnopohlavním sňatkům, se ocitly v hledáčku Bruselu. Podle europoslanců dokážou ovlivňovat veřejnost včetně politiků a svou činností ohrožují osobní svobodu a demokracii. Investigativní novináři navíc rozkryli, že šíří nebezpečné dezinformace.

Za ultrakonzervativními kampaněmi stojí bohaté financování. Podle dat Evropského parlamentního fóra pro sexuální a reprodukční práva si tito aktivisté od roku 2009 přišli na zhruba 700 milionů dolarů.

Zatímco 430 milionů dolarů pochází z evropských zdrojů, 180 milionů dolarů pochází z Ruska a 80 milionů dolarů ze Spojených států.

Podle rakouské europoslankyně Evelyn Regnerové je jejich masivní financování problematické. Jejich protistrana – ochránci práv žen a sexuálních menšin – je totiž v porovnání s nimi podfinancovaná.

„Zatímco organizace zaměřené na ochranu práv žen v některých členských státech získávají finanční podporu jen obtížně, zjišťujeme, že evropské anti-choice organizace (organizace brojící proti potratům – pozn. red.), které aktivně pracují na zpochybňování sexuální výchovy a utočí na právo žen rozhodovat o svém vlastním těle, získávají finance z vnějšku EU – Ruska, Spojených států a dalších míst,“ upozornila sociální demokratka Regnerová.

Europoslanci kritizují nový potratový zákon v Polsku. Někteří jej však hájí jako obranu křesťanských hodnot

Většina členů Evropského parlamentu dnes odsoudila Polsko za téměř naprostý zákaz potratů, který v zemi nedávno vstoupil v platnost. Podle několika konzervativců však nová pravidla zaručují obranu křesťanských hodnot a lidského života.

Organizace šíří manipulativní kampaně

Podle české pirátské europoslankyně Markéty Gregorové není problémem samotná existence organizací nebo jejich financování z mimoevropských zemí, ale zejména jejich praktiky. „Jedná se například o dezinformační či jinak manipulativní kampaně, které je nutné adresovat konkrétně,“ vysvětlila Gregorová.

Příkladem mohou být aktivisté napojení na ultrakonzervativní křesťanské organizace působící ve Spojených státech, jejichž financování a činnosti rozkryla globální mediální organizace openDemocracy. Podle ní se „spojenci“ amerických křesťanských organizací v Evropě snaží skrze zdraví nebezpečné dezinformace manipulovat ženami, které zvažují potrat.

Například v Itálii bylo skryté investigativní novinářce v jedné z takových organizací sděleno, že potrat může způsobit rakovinu, a naopak ponechání dítěte může vyléčit vážné nemoci včetně leukemie. Ve Španělsku se pro změnu šířily informace o tom, že u žen, které podstoupily interrupci, je o 144 procent pravděpodobnější, že budou týrat své děti.

EU bojuje s dezinformacemi. Regulace nestačí, měla by trestat platformy, radí experti

Sociální sítě pracují s netransparentními algoritmy, které mohou ohrožovat evropskou demokracii. Co s tím? Další regulace podle odborníků nestačí, Evropská unie musí k platformám přistupovat přísněji. 

Vyšší financování znamená i větší vliv

Snadný přístup k financím umožňuje těmto sítím a aktivistům působit organizovaně, popsala redakci předsedkyně České ženské lobby Marta Smolíková.

„Financování ultrakonzervativních organizací v zemích Evropské unie vede k organizovanému zpochybňování standardů svobodné společnosti, jako je přístup k potratům, k antikoncepci, právům sexuálních menšin i sexuální výchově, což může vést k oslabování demokratických procesů, růstu nerovností a diskriminaci a s tím spojeným vyšším rizikem radikalizace, která vede k ohrožení bezpečnosti,“ řekla.

Jako příklad uvedla českou zkušenost s tzv. Istanbulskou úmluvou proti násilí na ženách, kterou tuzemsko doposud neratifikovalo.

„Financování těchto ultrakonzervativních organizací jim umožňuje virální šíření graficky a emočně zdařile zpracovaných zkreslených a nepravdivých informací, ve kterých je úmluva popisována jako nástroj vedoucí k rozpadu takzvané ‘tradiční rodiny‘. (…) Vzhledem k tomu, že na její úplné přijetí i kvůli opakovaně se šířícím fake news, na které reagují i naši politici, stále čekáme, nemůžeme u nás tento efektivní nástroj prevence potírání násilí na ženách využívat,“ vysvětlila.

Evropa je na své cestě k genderové rovnováze příliš pomalá. Komise ji chce popohnat

Ženy na vysokých postech v politice i podnicích stále chybí. Evropská komise chce proto zajistit větší transparentnost v platech mezi muži a ženami a podpořit vyšší počet žen na vedoucích pozicích.

Postoj Evropského parlamentu

Europoslanci upozorňují, že podrývání práv v oblasti sexuálního a reprodukčního zdraví je porušením lidských práv. Uvedli to ve svém červnovém usnesení, pro které zvedlo ruku 378 europoslanců.

Ve zprávě mimo jiné vyzvali členské státy, aby dostatečně chránily práva v oblasti sexuálního a reprodukčního zdraví a zajistily dostupnost kvalitní zdravotní péče nebo sexuální výchovy.

EU chce být lídrem v ochraně lidských práv. Bude usilovat o globální zákaz trestu smrti

Jaké jsou unijní priority na poli lidských práv? Vymýcení trestu smrti, ochrana lidských práv tváří tvář současným environmentálním a digitálním výzvám a efektivnější reakce díky hlasování kvalifikovanou většinou.

Článek vznikl v rámci projektu Evropa v souvislostech, který společně realizují EURACTIV.cz a vydavatelství Economia s podporou Evropského parlamentu.