Orbánova vláda v lidech vyvolala zmatek kvůli migraci, teď s tím má problémy

Maďarsko uprchlíci

© European Union, 2018

Maďarsko loni přijalo téměř 1 300 uprchlíků. Krajní pravice vládě vyčítá, že vyvolala „masovou hysterii“ a nyní couvá. Orbánův kabinet se brání, že nadále odmítá kvóty. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky vláda vyvolala v Maďarsku kvůli migraci zmatek.

Maďarská opoziční a krajně pravicová strana Jobbik obvinila vládu Viktora Orbána, že brojí proti imigraci, ale zároveň loni v tichosti přijala téměř stejný počet uprchlíků, jaký Maďarsku ukládají kvóty EU. Informovala o tom agentura MTI.

Strana proto žádá, aby premiér záležitost vysvětlil na mimořádném zasedání parlamentu.

Aféru rozpoutal rozhovor, který listu The Malta Times 10. ledna poskytl náměstek maďarského ministra zahraničí Kristóf Altusz.

Uvedl v něm mimo jiné, že Maďarsko loni přijalo asi 1 300 uprchlíků. Vláda se o tom z obavy o bezpečí dotyčných nijak nešířila, řekl Altusz. Zdůraznil, že je třeba rozlišovat mezi uprchlíky a ekonomickými migranty.

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó později podobně uvedl, že přijímat uprchlíky na základě Ženevské úmluvy je něco jiného, než je přijímat na základě evropských kvót, proti nimž se Budapešť staví.

Guláš s imigranty

Šéf strany Jobbik Gábor Vona premiéra a vládnoucí stranu Fidesz obvinil, že za poslední tři roky spustili kvůli migrační krizi v maďarské společnosti „masovou hysterii“, slíbili, že Budapešť kvóty nepřijme, a teď vláda dělá, jako by se nic nestalo.

Díky protiimigrační rétorice byla přitom strana Fidesz favoritem voleb, které se budou konat 8. dubna.

Infografika: Jak se má změnit azylový systém EU? Více >>>>

Vláda, která mezi uprchlíky a ekonomickými migranty nerozlišovala a obě skupiny spojovala s terorismem, po voličích nyní chce, aby tyto kategorie oddělovali, řekl serveru Bloomberg mluvčí maďarské kanceláře Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) Ernö Simon.

Maďarsko podle údajů UNHRC loni přijalo 1 291 žadatelů o azyl, což je třikrát více než rok předtím a také nejvíce od roku 2007. Nejčastěji azyl v Maďarsku loni dostávali Afghánci, po nichž následovali Iráčané a Syřané.