Orbán spouští kampaň proti rozhodnutí EP. Maďarsko se bude bránit u soudu

© Shutterstock

Orbán se brání zuby nehty proti rezoluci, kterou schválili poslanci Evropského parlamentu. Budapešť se kvůli hlasování obrátí i k Evropskému soudnímu dvoru. V maďarských médiích dokonce odstartovala kampaň, která vyzývá Maďary k obraně národa.

Před týdnem doporučili europoslanci Radě, aby zahájila řízení proti Maďarsku kvůli porušování pravidel právního státu a ohrožení společných evropských hodnot. Maďarská vláda čelí dlouhodobé vlně kritiky kvůli krokům, které omezují nezávislost soudního systému, práva menšin a uprchlíků.

Europoslanci dnes doporučili Radě, aby zahájila řízení proti Maďarsku

448 europoslanců dnes podpořilo zahájení řízení proti Maďarsku. Důvodem je možné ohrožení právního státu v zemi. Podle Orbána se EP snaží potrestat Maďary za to, že nechtějí z vlastního státu vytvořit zemi přistěhovalců.

Středeční hlasování Evropského parlamentu vyvolalo vlnu rozporuplných reakcí. Pár dní po hlasování se sešlo několik tisíc lidí na demonstraci v centru Budapešti. Chtěli svou účastí vyjádřit podporu Evropské unii a protestovali proti maďarské vládě a premiérovi Viktorovi Orbánovi.

Organizátory manifestace byly opoziční levicové strany (socialisté MSZP, Demokratická strana a Dialog za Maďarsko), které chtěly tímto krokem vyzvat vládu k dodržování demokratických principů a pravidel právního státu. „Evropa stála při nás, nyní jsme na řadě my,“ uvedli organizátoři na Facebooku. „Orbán a jeho strana Fidesz v Evropském parlamentu prohráli, Maďarsko ale zvítězilo,“ dodali.

Svou podporu vyjádřili Maďaři unijními vlajkami a transparenty s nápisy „Pryč s Orbánem“ anebo „Děkujeme, Sargentiniová“, čímž odkazovali na nizozemskou europoslankyni Judith Sargentiniovou, která je autorkou zprávy upozorňující na nebezpečnou situaci v Maďarsku.

Orbán se proti rozhodnutí brání

Podle Gergely Gulyáse, mluvčího premiéra Orbána, se maďarská vláda odvolá k Evropskému soudnímu dvoru. Podle Orbána totiž nebylo hlasování platné, jelikož nebyly započítány hlasů poslanců, kteří se zdrželi. Tím byla podle premiérova mluvčího porušena Lisabonská smlouva.

Mluvčí Evropského soudního dvoru uvedl, že k dnešku ještě soud žalobu od maďarské vlády neobdržel.

Návrh minulou středu podpořilo 448 poslanců, 197 bylo proti a 48 se zdrželo hlasování. Jednací řád EP přitom stanoví, že při hlasováních o postupu podle článku sedm Smlouvy o Evropské unii je k přijetí návrhu potřebná dvoutřetinová většina odevzdaných hlasů, která je zároveň většinou všech poslanců EP. Podle tiskové zprávy EP se přitom do odevzdaných hlasů nezapočítávají hlasy poslanců, kteří se zdrželi.

Europarlament se chystá umlčet ty, co nemají stejný názor, prohlásil Orbán před hlasováním o Maďarsku

Víte lépe než Maďar, co chce Maďar? Tak zněla jedna z řečnických otázek maďarského premiéra, který navštívil Štrasburk kvůli zítřejšímu hlasování europoslanců o kontroverzních krocích jeho vlády.

Jen u žaloby však nezůstalo, jelikož maďarská vláda využila medií vlastněných státem k zahájení kampaně proti rezoluci Evropského parlamentu. Ve videu, zveřejněném na vládní stránce na Facebooku vyzývá Orbán k obraně národa. Součástí je i část proslovu, který přednesl minulý týden na půdě EP. „Chtějí odsoudit Maďarsko, protože se Maďaři rozhodli, že naše země nebude přistěhovaleckou zemí,“ zaznívá na začátku nahrávky.

„Promigrační většina v Evropském parlamentu nás chce umlčet, protože bráníme naši vlast a Evropu plotem,“ pokračuje video. Nahrávka končí slovy: „Nenechte se vydírat. Chraňte Maďarsko!“

V klipu se kromě Orbána objevují i Judith Sargentiniová, vůdce liberálů v EU Guy Verhofstadt, spolu s maďarským nepřítelem číslo jedna, finančníkem Georgem Sorosem.

Součástí Orbánovy kampaně mají být i reklamní spoty v televizi a rozhlase.

Po Polsku získává Orbán dalšího potencionálního spojence

Teoreticky by sankční řízení proti Budapešti mohlo skončit až odebráním hlasovacích práv Maďarsku, ale pozorovatelé předpokládají, že tak daleko věci nezajdou, protože tento krok vyžaduje jednomyslnost členských států.

K tomu zřejmě nedojde, jelikož se Budapešť může spolehnout na Polsko, které samo čelí kritice za porušování pravidel právního státu a nově zřejmě na Bulharsko.

Bulharská vláda na dnešním zasedání schválila návrh místopředsedy vlády a předsedy nacionalistické strany VMRO Krasimira Karakačanova, který hodlá připravit stanovisko odmítající hlasovat o zahájení procedury podle článku 7 smlouvy o EU.

Návrh ministra obrany Karakačanova podpořili i ostatní členové parlamentu. Sankce proti Maďarsku odmítla i opoziční socialistická strana (BSP), podle které se jedná o špatný krok. „Je špatné trestat Maďarsko. Je to jen další krok k rozdělení Evropy,“ prohlásila minulý týden předsedkyně BSP Kornelija Ninovová.

Hlasování rozdělilo i českou politickou scénu

K hlasování EP vůči Maďarsku se dnes vyjádřil i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). „Nejednalo se o žádný soud nad Maďarskem za jeho pozice k migrační krizi. Tam se jednalo o vyjádření politického názoru poslanců Evropského parlamentu na aktuální situaci v Maďarsku,“ řekl Hamáček. Hlasování je podle něj signál, že evropské státy jsou znepokojeny tím, jaké kroky Orbánova vláda činí.

„Mně také některé kroky vlády Viktora Orbána znepokojují, například jeho kroky ve vztahu k soudům, ve vztahu k nezávislým médiím,“ řekl. Připomněl, že partnerská strana ČSSD je v Maďarsku v opozici a staví se k Orbánově vládě velmi kriticky. „Mám pochopení pro hlasování těch poslanců, kteří zahájili proces,“ dodal.

K hlasování europoslanců za ČSSD se ministr vnitra odmítl vyjádřit.

Pro zahájení řízení se minulý týden vyslovili členové klubu evropských liberálů, zvolení za ANO: Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Petr Ježek a Pavel Telička, jakož i Stanislav Polčák (Starostové a nezávislí), poslanci za TOP 09, Jiří Pospíšil, Luděk Niedermayer a Jaromír Štětina a z řad socialistů Miroslav Poche.

Proti hlasovali lidovci Michaela Šojdrová, Pavel Svoboda a Tomáš Zdechovský, dále zástupci ODS Evžen Tošenovský, Jan Zahradil a Jiří Payne (Strana svobodných občanů), Jan Keller (za ČSSD) a komunisté Jaromír Kohlíček, Kateřina Konečná a Jiří Maštálka.