Orbán ničí demokracii a Unie ho musí zastavit, říkají europoslanci

Demokracie v Maďarsku

@ European Union, 2017

Demokracie v Maďarsku je podle europoslanců v ohrožení a Komise musí začít jednat. Za jejich obavami stojí nový zákon, který omezuje Středoevropskou univerzitu sídlící v Budapešti.

Zahraniční univerzity působící Maďarsku čelí restrikcím ze strany tamní vlády. Maďarský parlament v úterý přijal kontroverzní novelu zákona, která mimo jiné omezuje činnost Středoevropské univerzity (CEU).

Vládní strana Fidesz premiéra Viktora Orbána chce navíc parlamentu představit další zákon týkající se neziskových organizací. Organizace s vyššími příjmy ze zahraničí by měly nově podléhat registraci, čímž chce vláda zamezit lobby ze zahraničí. Zákon přímo uvádí, že „podpora od neznámých zahraničních zdrojů umožňuje zahraničním zájmovým skupinám prosazovat skrze neziskové organizace své zájmy, které mohou poškodit maďarskou politiku a ekonomiku.“

Opozice s novelou zákona nesouhlasí. „Strana Fidesz znovu překročila hranice,“ komentoval počínání vládní strany opoziční poslanec Akos Hadhazy (LMP). „Zákon označuje neziskové organizace žlutou hvězdou,“ řekl pro Reuters.

Maďarská vládní strana má však v parlamentu většinu a zákony tak může přijímat bez ohledu na názor opozice.

Maďarsku hrozí disciplinární řízení

Novela zákona o univerzitách vzbudila rozruch nejen v Maďarsku, ale také ve Štrasburku. „Orbán útočí na demokracii a hodnoty, na kterých je založena Evropská unie,“ prohlásil Gianni Pittella, předseda S&D, druhé nejpočetnější frakce v Evropském parlamentu.

Podobný názor zastává také liberální frakce ALDE a kritiku sklidil Orbán i od Evropské lidové strany (EPP), do které spadají členové jeho strany Fidesz. Předseda EPP Manfred Weber pak vyzval Evropskou komisi, aby novelu maďarského zákona přezkoumala. „Očekáváme, že se maďarská vláda se hodnocení Komise přizpůsobí,“ uvedl Weber na svém twitterovém účtu.

Evropská komise se bude situací v Maďarsku zabývat ve středu 12. dubna. Pokud dospěje k závěru, že Maďarsko porušuje hodnoty Evropské unie, mezi které spadá například demokracie, rovnost a právní stát, může se souhlasem Parlamentu předložit problém Evropské radě. Členské státy pak mohou rozhodnout o uvalení sankcí a Maďarsku by hrozilo také odebrání hlasovacího práva. K tomu je však zapotřebí souhlas všech zemí.

Podobnému řízení čelí v současnosti Polsko, a to kvůli reformě ústavního soudu. Sankcím se zatím úspěšně brání, a to i díky podpoře Maďarska.

Češi nabízí univerzitě pomocnou ruku

Na Orbánovu iniciativu zareagovali i čeští politici. Ministr financí Andrej Babiš dokonce navrhl, aby se Středoevropská univerzita přesunula do Prahy. Stejně tak reagoval bývalý šéf Akademie věd a kandidát na prezidenta ČR Jiří Drahoš.

demokracie v Maďarsku

Středoevropská univerzita již v Praze sídlila, a to hned po založení v roce 1991. Pak se ale přesunula do Budapešti a stala se jednou z nejlepších akademických institucí ve střední Evropě. Jejím zakladatelem a finančním podporovatelem je americký miliardář maďarského původu George Soros.

Soros slouží Orbánovi jako obětní beránek, viní ho i z migrační krize. Více >>>>

Kontroverzní zákony jsou proto mnohdy označovány jako cílené útoky na Sorose. Miliardář totiž stojí nejen za vznikem univerzity, ale také nadací Open Society, která podporuje řadu iniciativ, mezi nimiž nechybí ani projekty na pomoc uprchlíkům. Orbán je přitom známý svým ostrým protiuprchlickým přístupem.

Podporu univerzitě vyjádřily také české akademické instituce. Studenti dokonce svolávají na sobotu shromáždění před budovou maďarského velvyslanectví v Praze.

S využitím EurActiv.com.